Jak vybrat brodící kalhoty pro rybáře

0
771

Jak vybrat brodící kalhoty pro rybáře – Pokud to s rybařinou myslíte jenom trochu vážně, velmi brzy zjistíte, že kvalitní brodící kalhoty jsou pro vás absolutní nezbytností. Jsou teplé, pohodlné a nenáročné na nošení. A jak si vybrat? To záleží na mnoha okolnostech…

Dělení brodících kalhot

V zásadě lze říci, že rybářské prsačky (ano,jde o kalhoty sahají až někam k poprsí) lze v zásadě rozdělit podle dvou kritérií:

  • vzhled
  • materiál

Brodící kalhoty totiž mohou končit jako botami tak ponožkou nebo jakousi punčochou. Jednoznačné doporučení neexistuje. Zatímco někdo nedá dopustit na své oblíbené trekovky, jiný uvítá možnost profesionálního obutí pro rybáře se vším všudy. U obou možností si však vždy pamatujte, že velikost, která nakonec skončí ve vašem košíku, musí nabízet prostor alespoň pro jedny teplé ponožky – takže radši víc než míň, jak se říká.

Problematika materiálů je už na trochu delší povídání. Na úvod lze říct, že dospělácké i dětské prsačky je možné sehnat v prodyšné nebo neoprenové variantě. A jaká je to pravá pro vás? Na to se  podíváme podrobněji!

 

Neoprenové prsačky

Začneme klasikou, protože neoprenové prsačky se na našem trhu objevily už před více než dvaceti lety, i když v poslední době udělaly zejména co do finanční dostupnosti značný pokrok. Neopren je vlastně guma natažená na pružné textilní vrstvě, takže tyhle brodící kalhoty patří nepochybně mezi skutečně elastickou praktickou módu pro rybáře. Pohyb v nich je velmi pohodlný, rozhodně vás nebudou táhnout v kolenou ani nikde jinde. V porovnání s gore-texem nebo nylonem jsou však o něco „hrubší“, takže vás lépe ochrání před nástrahami hrbolatého povrchu.

Neoprenové prsačky se také snadno přizpůsobí vaši velikosti. Vydrží bez potíží několik let a pár kil navíc nebo naopak je zaručeně nerozháže. A pokud si vzpomenete na to, že neopren se používá i k výrobě oblečení pro potápěče, určitě vám bude jasné, že tyhle brodící kalhoty mají i skvělé termoizolační vlastnosti a zima vám v nich rozhodně nebude.

Prsačky z neoprenu jsou obvykle k dostání i s botou. Připravte se však na to, že díky přivřeným holínkám se trochu hůře skládají a také pomaleji schnou. Někteří uživatelé si pak stěžují na praskání švů mezi botu a samotným neoprenem, ale naštěstí nejde o nic dramatického. Jakékoli lepidlo na neopren situaci rychle a dlouhodobě vyřeší.

V zimě jde tedy o jednoznačnou volbu, naopak pro chytání v letním parnu se neoprenové prsačky příliš nehodí, brzy se v nich totiž začnete doslova „vařit.“ A pokud koupíte model z tenkého neoprenu, budete velmi brzy nepříjemně překvapeni jeho malou odolností proti mechanickému poškození. Na zimní rybářské kratochvíle jsou však neoprenky přímo ideální.

Z kategorie neoprénových rybářských kalhot doporučujeme:

 

Neoprenové prsačky Spro 4mm s PVC botou

Vysoce kvalitní 100% vodotěsné prsačky z 4 mm neoprenu.

– Ideální pro každého rybáře, který potřebuje být během rybolovu ve vodě.
– Materiál je dvakrát chráněn a švy jsou šity a podlepeny zevnitř páskou pro extra ochranu a pohodlí.
– Pásky na suchý zip pro snadné a rychlé použití.
– Kolena jsou zesílena a boty mají gumové podrážky.
– Hrudní kapsa je dostatečně velká na potřebné příslušenství.

4 mm neoprenové prsačky/ broďáky
Neoprenové broďáky a prsačky s klokaní kapsou jsou mistrovským kouskem.
Oba modely mají na klíčových místech zesílení a švy.
Komfortní PVC boty jsou podšity neoprenem, takže i v nejchladnejšímobdobí optimálně izolují. Prsačky Spro s hrudní taštičkou jsou skutečně špičkovým výrobkem.

4 mm silný neoprén a anatomický střih se zesílenými koleny, pohodlné PVC holínky s neoprénovou vložkou, to vše číní koupi mimořádně výhodnou!

 

Prsačky prodyšné alias „dejcháče“

Mezi českými rybáři jde o stále populárnější brodící kalhoty, a to hned z několika důvodů. Jde tu především o hlad po komfortu. Prodyšné rybářské prsačky totiž nepropustí ani kapku vody, ale zároveň téměř nehřejí. Je tedy jen na vás, kolik vrstev a v jakém složení si pod ně vezmete, takže není problém přizpůsobit se prakticky jakýmkoli podmínkám. Jsou lehké a skladné, takže se jednoduše přenášejí a poskytují komfortní bezproblémový pohyb i na suchu, což oceníte zejména při častých přesunech.

Obvykle jsou vyrobeny z gore-texu nebo jiného typově podobného materiálu, který propouští přebytečnou vlhkost v podobě vodní páry pryč od těla. Co vás však může zaskočit je téměř nulová pružnost, takž pokud nebudete pamatovat na dostatečnou rezervu velikosti při nákupu, bude pro vás každé kleknutí či ohnutí doslova utrpením, nehledě na to, že příliš namáhané švy brzy povolí.

Prodyšné rybářské prsačky se obvykle prodávají s tzv. ponožkou, takž vhodné rybářské obutí si už musíte obstarat sami. To s sebou sice přináší nutnost další investice, ale na druhou stranu nejste omezeni dostupnými možnostmi v rybářském obchodě. Dobré pohorky se totiž mohou pro potřeby rybáře ukázat mnohem lepšími než neoprenové či nylonové holínky. Díky tomu prodyšné brodící kalhoty také rychleji schnou a lépe se skladují. Co do životnosti jsou s neoprenovými prsačkami srovnatelné, cenou je však o něco převýší.

Z kategorie prodyšných rybářských kalhot doporučujeme:

 

Brodící prsačky Leeda Volare Breathable Chest Waders

Pohodlné a lehké, ale robustní a odolné dýchající prsačky od anglické firmy Leeda.

Vlastnosti:
– 3 vrstvý materiál odshora až dolů
– 6 vrstvý materiál na kolenou a zadní straně kvůli menšímu opotřebení
– Velká přední kapsa
– Vnější kapsa na zip
– Vnitřní kapsa na klíče a peněženku
– Zatahovací šňůrky
– Dodávají se s páskem
– 2 x extra široké poutka na pásek
– Úplné „H“ ramenní popruhy
– Prsačky mohou být srolovány a použity jako brodící kalhoty
– 2 x D-kroužky pro připevnění muškařských pomůcek
– Vestavěná ochrana proti štěrku
– Extra silně svařovaná část na při spoji s neoprenovým chodidlem
– Elastické klipy na boty

 

Z kategorie dětských rybářských kalhot doporučujeme:

 

Dětské prsačky Goodyear Kidsplay Marine Blue

Zcela nový a jedinečný produkt na českém trhu dostal jméno Kidsplay.

Dětské prsačky od GOODYEAR, které jsou plně nepromokavé s integrovanými botami. Postarají se o dokonalou ochranu a pohodlí vaších dětí, které zůstanou vždy v suchu.Prsačky Kidsplay jsou inspirovány dlouholetou kvalitou a inovací značky Goodyear. Všechny produkty jsou vyrobeny přímo v EU, tomu odpovídá maximální kvalita a zodpovědnost vůči zákazníkovi, okolí, ale i přírodě.

Specifikace:
– boty z PVC plně odolné s reflektivními doplňky
– prsačky jsou nepromokavé a větru odolné
– odolné i vůči nižším teplotám
– zcela netoxický materiál splňující EU standardy EN340 a EN343
– tloušťka 0,55mm
– nastavitelné kšandy – v několika barevných variacích

A jaké brodící kalhoty tedy zvolit? To není snadné říci. My však doufáme, že jsme vám svými tipy ke správnému výběru alespoň trochu pomohli.

BEZ KOMENTÁŘE