Průvodce muškařením pro začátečníky

1
2833

Jste v muškaření nováčkem? Nejste si jisti, jaké vybavení byste si měli nakoupit, jak začít? Tento průvodce je potom právě pro vás.

Projdeme si úplné základy muškaření. Nebudeme předstírat, že je to vše, co budete potřebovat abyste z vody hned vylovili kapitální úlovek. Je to ovšem dost na to, abyste mohli s muškařením začít, zbytek je praxe a opět praxe.

 

Základní muškařská výbava

CoTypCena (Kč)Nejlevněji
Muškařský prutDAM EXQUISITE FLY G2 244 CM1380ZDE
NavijákJAXON SPECTRA FLY 6/7/8 795ZDE
ŠňůraJAXON INTENSA FLY365ZDE
PrsačkySpro Prsačky 100% nylon s PVC1490ZDE
VestaVESTA JAXON KG21035ZDE

Muškařský prut

Zajisté budete potřebovat muškařský prut. Vaše volba bude záviset na především na tom, kde hodláte rybařit, jaké druhy chcete chytat především a také to, zda se chystáte se svým prutem hodně cestovat, či nikoliv.

Výběr muškařského prutu není jednoduchou záležitostí, projděte si proto i průvodce výběrem toho správného prutu pro muškaření, naleznete zde celou řadu užitečných rad a tipů.

Ceny nových muškařských prutů se pohybují v rozmezí od 800 do 10000 Kč i výše, pro začátek ale bude postačovat, zvolíte-li například tohoto krasavce – DAM EXQUISITE FLY G2 244 CM. Výborný čtyřdílný prut za třináct stovek.

Odlevané nebo strojově opracované? Velká hřídel? Západková nebo kotoučová brzda? Ve chvíli kdy dojde na výběr prutu je vždy tou nejdůležitější otázkou jaké ryby se budete pokoušet chytat.

Pro menší ryby jako např. pstruh je dobrou volbou poměrně levný prut DAM BACKBONE FLY 255 CM, který vám za vaše peníze nabízí neuvěřitelnou přidanou hodnotu.

 

Muškařský naviják

Ideální naviják pro začátečníka neexistuje, jen lze na základě empirických poznatků kolegů muškařů sdělit, že nejlepší poměr výkon/cena poskytují plastové modely v cenové relaci 600-3000 korun, s dobře fixovanou cívkou vůči tělu navijáku, Disc Drag brzdou a dostatečně dimenzovanou cívkou pro uložení backingu i šňůry.

Materiál, ze kterého je vyrobeno tělo navijáku a cívka též hraje nezanedbatelnou roli – nepodléhá např. korozi, odolává mořské vodě, nepůsobí na něj teplo či zima, a proto např. nedochází ke zvětšování vůle vlivem roztažnosti materiálu. Kvalitní brzda – již bylo popsáno výše. Ruku v ruce s kvalitní brzdou většinou kráčí i velmi kvalitní ložiska, někdy i dokonce i více než jedno, což je u muškařského navijáku poměrně vzácný jev.

Dobrou zkušenost mám s tímto navijákem, terý se dá koupit za cca 700Kč: JAXON SPECTRA FLY 6/7/8 

 

Muškařská šňůra

A právě na vaši první muškařskou šňůru se nyní podíváme blíže. Pro začátečníky doporučujeme šňůru plovoucí, neboť ji budete moci použít jak se suchými muškami na hladině, tak s mokrými muškami pod ní. Hmotnostní kategorie či hodnota vaší šňůry na stupnici AFTMA by měly odpovídat prutu, se kterým rybaříte. Vždy si proto přečtěte informace na rukojeti vašeho prutu.

Ujímání je při výběru prutu též důležitým faktorem, neboť ovlivňuje délku odhozu a prezentaci mušky. A pak je tu také podkladová šňůra – obvykle spletená – na kterou je navázaná vaše speciální muškařská šňůra.

S tolika faktory k uvážení potřebujete průvodce pro výběr muškařských i podkladových šňůr. Naštěstí, i ten jsme již připravili.

 

Mušky

Výběr vzorů mušek je doslova nekonečný.

Někteří rybáři – muškaři rybaří s jedním vzorem ve více velikostech, jiní mají v zásobě celý arzenál ozdobných háčků. Nejlepší radou je poptat se na to, co skutečně funguje ve vašich místních vodách a být připraven k experimentování.

Tou nejlepší radou je vždy si jich sebou vzít více, než kolik si myslíte, že budete potřebovat. Je na místě předpokládat, speciálně na začátku, že se nějakým ztrátám nevyhnete.

kupte si cca 25 mušek např.:

  • 5 x chrostík – suchá muška, pro ryby sbírající z hladiny
  • 5 x jepice – suchá muška, pro ryby sbírající z hladiny
  • 5 x nymfa – mokrá muška, chytá se ze sloupce
  • 5 x goldhead – mokrá muška, chytá se ze sloupce, ze dna
  • 5 x lura – dráždidlo, chytá se ze sloupce

Každý obchodník rád poradí jak velikosti, tak barvy. Případně i rád přispěje názorem, že přece na revíru X je kupovat pro toto období chrostíky nesmysl a jistě vhodné mušky doporučí. Mušky dejte buď do zakoupené muškařské krabičky.

 

Oblečení na muškaření

Brodící neoprenové/PVC kalhoty do pasu a vestu – to je vše co potřebujete k tomu, aby vaše tělo zůstalo v teple. Nebo ne?

Osobně používám tyto kalhoty, ideální poměr cena výkon.

Spro Prsačky 100% nylon s PVC

A tuto vestu, která je univerzální, takže nemusím mít pro každý rybářský styl jinou:

VESTA JAXON KG2

Od muškařského oblečení potřebujete tři věci: udržet vlhkost co nejdále od vaší kůže, teplý a suchý vzduch držet naopak blízko a od živlů mít odstup. Vrstvy jsou tou pravou odpovědí. Čím více jich máte, tím více jich můžete sundat ve chvíli kdy se oteplí nebo si jich naopak obléknout více když teplota klesne.

Základní muškařská výbava

CoTypCena (Kč)Nejlevněji
Muškařský prutDAM EXQUISITE FLY G2 244 CM1380ZDE
NavijákJAXON SPECTRA FLY 6/7/8 795ZDE
ŠňůraJAXON INTENSA FLY365ZDE
PrsačkySpro Prsačky 100% nylon s PVC1490ZDE
VestaVESTA JAXON KG21035ZDE

 

Než vyrazíte k vodě

Pokud máte tu možnost, jděte si zaházet s někým, kdo to umí a může vám dát základy.

  • Koukněte se, jak se hází – u známého nebo v horším případě na video.

  • Vysoukejte na louce potřebné množství šňůry a zkuste házet – ideálně za dohledu znalce či někoho, kdo se v tom teoreticky vyzná.

Dobrou zprávou je, že základy si můžete osvojit během jednoho dne. Potom ovšem přijde faze, ve které budete pilovat svoji techniku. Tato fáze vám zabere… alespoň celý život. Tak na co čekáte?

 

1 komentář

Comments are closed.