Jak vybrat rybářské pruty na kapry

0
4703

Výběr kaprařského prutu, který by naplnil všechny vaše potřeby se může zdát jako obtížný úkol, pokud se ale budete řídit našimi radami, měli byste být schopni nalézt prut, který bude vašim požadavkům opravdu vyhovovat.

 

Výběr prutu na kapry – Jakou délku zvolit?

Standardní délkou většiny kaprařských prutů je 12 až 13 stop. Jako u každého jiného vybavení ale platí, že tím nejdůležitějším měřítkem jsou vaše vlastní pocity, volte proto takovou délku, která vám bude nejvíce vyhovovat. Obecně lze říci, že k tomu abyste z dlouhého 13-ti palcového prutu dostali opravdové maximum, měli byste být poměrně vysocí a silní, k tomu navíc s vytříbenou technikou. Pamatujte také na to, že u dlouhého prutu je větší pravděpodobnost, že vám budou vadit stromy, jejich přesahující větve atd. Oproti tomu, 12-ti palcové pruty jsou vyhovující pro většinu rybářů a poskytují dostatečnou délku pro dobré nahození, výbornou kontrolu nad rybou a navíc se vám lépe vejdou do auta.

 

Výběr prutu na kapry – Jaká testovací křivka?

Na většině vod je prut s testovací křivkou 2.75 lb zcela dostačující. Umožní vám nahazovat na vzdálenost 100 metrů, stejně jako vám odpustí mnohé chyby při souboji se srdnatě bojující rybou. S pruty této kategorie bude celkový dojem ze souboje s rybou příjemný. Pruty s testovacími křivkami nad 3 libry jsou hodně specializované, navržené pro rybáře nahazující na extrémní vzdálenosti od 120-ti metrů dále s těžkými závažími, PVA sáčky apod.

 

Výběr prutu na kapry – Akce prutu

Důležitým faktorem, který je třeba vzít v potaz je akce prutu. Kaprařské pruty jsou obecně navrhovány se dvěma rozdílnými akcemi.

  • THROUGH ACTION

Tyto pruty jsou perfektně všestranné, umožňující krásný souboj s rybou a je s nimi jednoduché nahazovat.

  • FAST TAPER (Rychlá akce)

Pruty tohoto typu jsou obecně navrženy pro daleké nahazování, jsou ale tvrdší a k tomu, abyste využili jejich obrovské možnosti vyžadují zkušenost.

 

Specializované pruty na kapry – Spod pruty

Spod pruty mají mocnou, progresivní akci a umožňují nahazování návnady na velké vzdálenosti s velkou přesností. Na některých vodách jsou spod pruty doslova nepostradatelné, především tam, kde je nutné vytvořit plošnou návnadu k nalákání kapra k návnadě na vašem háčku.

 

Markerovací pruty

Tyto pruty jsou nezbytné k prozkoumání toho, co se nachází na dně vaší vody. Jsou tvrdé a pokud je spárujete s hlavní pletenou šňůrou a označovačem, brzy budete mít jasno v tom, kde jsou ta pravá krmná místa na vaší vodě. Chcete-li být dlouhodobě úspěšní, tyto pruty jsou pro vás nutností.

 

Jaký prut na kapry vybrat? Nejlepší pruty v poměru cena/výkon

 

SHIMANO ALIVIO DX CARP

Alivio DX je levným prutem na kapry, který je ideálním nástrojem pro ty, kteří s lovem teprve kaprů začínají. I přes poměrně nízkou cenu na něm najdete prvky, které byste očekávali spíše u podstatně dražších prutů. Jedná se např. o 40 mm spodní očka Hardlite, DPS sedlo navijáku a ochranný klip na vlasce. Odhoz je s prutem velmi dobrý a svoji práci odvede i při zdolávání ryby. Prut shimano Alivio DX Carp je vhodný i pro chytání v sestavách dvou či tří prutů. Na výběr máte celkově z deseti modelů, včetně prutu třídílného. Další možnosti zahrnují markerový a vnadící prut.

PRO a PROTI

  • Levný prut
  • Výborný odhoz
  • Nejlepší prut pro začátečníky

Délka prutu 3,6m 12ft
Akce prutu 2,75lb
Počet dílů 3
Transportní délka 127cm
Hmotnost 356g

NEJLEVNĚJŠÍ NABÍDKA

 

TRIBAL VELOCITY CARP

Použití tenkého karbonového blanku XT60 v kombinaci s 3k vazbou vede k tomu, že Velocity je i přes svou poměrně nízkou cenu kvalitním prutem. Na trhu jsou mnohé kaprové pruty, které jsou výrazně dražší, a přitom méně kvalitní než právě Velocity.

Opravdu je tak dobrý! Všechny prvky, které najdete na prutech s cenou přes 4000 kč má Velocity také, včetně 50 mm prvního očka, SiC oček Shimano Intermediate a štíhlého sedáku navijáku, který se báječně hodí ke štíhlému blanku. Při úchopu cítíte dobré vyvážení a síla, kterou prut generuje při odhozu je fenomenální. I hody s těžkým olovem nebo plnými PVA sáčky jsou hračkou. Další prvky zahrnují smršťovací materiál na rukojeti a ochranný klip na vlasce. Prut je dvojdílný. Ať už požadujete jakoukoliv testovací křivku nebo délku, Shimano pokrývá s Tribal Velocity celý rozsah od kratších stalker prutů. Tribal Velocity je úžasný prut za rozumnou cenu, který využívá jeden z nejštíhlejších blanků.

PRO a PROTI

  • s cenou pod 3 tisíce dosahuje kvality mnohem dražších prutů
  • opravdu skvělý odhoz

Délka prutu 3,0m 10ft
Akce prutu 3,00lb
Počet dílů 2
Transportní délka 156cm
Hmotnost 341g

NEJLEVNĚJŠÍ NABÍDKA

SHIMANO CATANA CX

Tento ultratenký karbonový model se chová výborně během odhozu i zdolávání ryby, to je na prut v této cenové relaci dokonce naprosto neskutečné. Prut je navržený pro použití ve všech situacích včetně dalekých náhozů, margin rybaření i lov z hladiny. Pro všechny tyto techniky je Shimano Catana perfektním nástrojem. Dostupný je i třídílný model a volit lze také z mnoha hodnot testovací křivky v rozmezí od dvou do tří liber. Každý prut Shimana Catana je osazený DNPS sedlem navijáku tak, abyste v rukou přesně cítili vše, co se skutečně děje. Při dalším zkoumání si brzy povšimnete, že prut je osazený očky Hardlite Shimano, které jsou dostatečně pevné, aby nedošlo k jejich prasknutí. Při výběru nového prutu na kapry je úchop důležitým parametrem, smršťovací materiál na rukojeti funguje dobře i když máte vlhké ruce. Pamatujte, že není nic horšího, než když vám prut v kritické chvíli vypadne z ruky.

PRO a PROTI

  • ultratenký karbonový model
  • kvalitní materiály komponent
  • všestranné využití

Délka 366 cm
Počet dílů 3
Vrhací zátěž 3 lbs
Maximální doporučená prázdná zátěž při hodu 85 g
Počet oček 6
Typ oček Shimano SiC
Materiál blanku uhlík XT – 40
Hmotnost 333 g
Transportní délka 127 cm
Délka páky od středu sedla 605 mm
Vnitřní průměr koncového očka 8,1 mm
Vnitřní průměr největšího očka 28,6 mm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 14,8 mm
Sedlo Shimano
Materiál rukojeti uhlík
Koncovka prutu kovová
Očko pro háček ne
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním
Integrovaný klip na vlasec ano

NEJLEVNĚJŠÍ NABÍDKA

PŘEHLED RECENZE
SHIMANO ALIVIO DX CARP
8.7
TRIBAL VELOCITY CARP
9.6
SHIMANO CATANA CX
9.4
Sdílejte
Předchozí článekRybník Nový - Staré Splavy - rybařina Liberecký kraj
Další článekRybník Pařez - rybařina Královehradecký kraj
Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“ Pocházím z Anglie, ale už osm let žiju tady v Česku. Mé články nejsou psány perfektní češtinou, ale snad obsah nahradí formu.

BEZ KOMENTÁŘE