Muškařské šňůry, ujímané vlasce, splétané šňůry a uzly

0
975

Široká nabídka dostupných muškařských šňůr může být až matoucí. Náš průvodce vám však prozradí vše, co potřebujete vědět o plovoucích šňůrách, ujímaných vlascích i splétaných šňůrách. Provedeme vás i vazbou některých běžných rybářských uzlech, od uzlu Albright po tzv. Slip Knot.

 

Plovoucí ŠŇůRa (Floating)

Toto je nejdůležitější a nejběžněji používaný typ muškařské šňůry. Pro začátečníky jde o první volbu. Může být použita pro chytání se suchými muškami na hladině, stejně jako pro rybaření na nymfy, vlhké mušky a další návnady pod hladinou.

 

Intermediální ŠŇůRa (Intermediate)

Muškařské šňůry se střední potápivostí jsou navrženy pro rybaření ve svrchních vodních vrstvách. Tato šňůra se potápí velmi pomalu a než dosáhne dna, budete mít opravdu dost času. Je ideální pro vyhnutí se brázdám na hladině mělkých vod za klidných dnů nebo odporu šňůry na hladině při drsnějších, větrných dnech.

 

Potápivá ŠŇůRa (Sinking)

Potápivé muškařské šňůry jsou dostupné v široké škále hustot od pomalu potápivých (di2), které se potápí rychlostí asi 2 palce za sekundu až po ty potápějící se ultra-vysokou rychlostí (di8) s rychlostí potápění osm palců za vteřinu. Potápivé šňůry vám umožní dostat mušku do hloubky, ve které se ryby krmí. Čím hlouběji se tedy ryby nacházejí, tím rychlejší rychlost potápění je vhodnější.

Hmotnost Šňůry

Hmotnost muškařské šňůry je též známá jako AFTM rating (AFTM =  Association of Fishing Tackle Manufacturers, Asociace výrobců rybářského náčiní) a musí vždy odpovídat hmotnosti muškařského prutu. Potřebnou informaci o hmotnosti prutu byste spolu s jeho délkou měli nalézt nad držadlem prutu. Lehčí šňůry označované jako 1 až 6 jsou vhodné pro chytání se suchými muškami a nymfami na řekách a menších klidných plochách. Šňůry 6 až 10 jsou pak vhodné na mořského pstruha a lehkého lososa na větších řekách či na pstruha na větších klidných vodních plochách a nádržích. Šňůry označené jako 8 až 15 jsou vhodné pro chytání lososa a také pro mořské rybaření.

Ujímání muškařské šňůry

Vlastnosti muškařské šňůry (tj. prezentace a vzdálenost) jsou dosahovány díky ujímání šňůry a tloušťce její vážené části.

 

Jednoduše ujímaná šňůra (Weight Forward)

V současnosti nejpopulárnější typ ujímané šnůry na trhu. Jak naznačuje její označení, hmotnost je koncentrována do přední části šňůry a dále je zde tenčí část vycházející z širší přední sekce, která je navržena tak, aby se snadno nahazovala.

Dvojitě ujímaná šňůra (Double Taper)

Ačkoliv není dvojitě ujímaná šňůra v současné době tak populární jako šňůra ujímaná jednoduše, své fanoušky si stále dokáže najít. Ujímání je na obou stranách od široké střední části. S tímto typem může být obtížné dosaho
vat na daleká nahození.

Střelná hlava (Shooting Heads)

Muškařská šňůra typu Střelná hlava se nazývá podle těžké přední části šňůry (okolo 35-ti stop), která je následně připevněna k tenké, ale tvrdší, koncové části šňůry nebo střelnému vláknu. Střelné hlavy jsou navrhovány pro extrémně dlouhé nahazování, což je činí ideálními pro rybáře, kteří mají rádi chytání ze břehu velkých nádrží a kteří potřebují právě náhozy na velkou vzdálenost. Střelné hlavy jsou též stále populárnější pro chytání lososů a když jsou používány společně s obouručními pruty, lze i s minimální námahou dosahovat těžko uvěřitelných vzdáleností.

Spletané a podkladové Šňůry

Muškařské šňůry jsou nabízeny v několika variantách, téměř všechny jsou splétané, pro různá použití jsou ale použity i různé materiály.

 

Braided Dacron

Jedná se o nejběžnější podkladovou šňůru, která je velmi často provedena ve výrazných barvách. Díky nim lze totiž dobře sledovat směr ryby snažící se o únik. 20-ti liberní šňůra je běžně používána na pstruhy a při lovu lososů a lehčích mořských ryb se pracuje se šňůrou 30-ti liberní. Mějte na paměti, že čím vyšší je hodnota zlomového napětí, tím více místa bude zabírat na navijáku.

Braided mono

Velmi oblíbená volba pro střelné vlákno.  Jeho splétaná struktura zajišťuje jednoduché spojení se střelnou hlavicí, a to i poslepu. Má větší průměr než splétaný Dacron, což z něj mimo jiné činí vhodnou alternativu právě k Dacronu v případě, že používáte starší naviják typu large arbor, který často potřebuje hodně podkladové šňůry na zaplnění cívky.

 

Gelově spřádané šňůry (Gel spun)

Tato hi-tech podkladová šňůra má přibližně poloviční průměr ve srovnání s běžným Dacronem o stejném zlomovém napětí, což z ní dělá výborné vybavení na silné ryby jak ve sladkých, tak slaných vodách. Gelově spřádané šňůry vyžadují některé speciální uzly, zeptejte se proto nejprve specialistů, jaký je nejlepší způsob připojení této šňůry k té vaší muškařské. Menší průměr dělá z gelově spřádaných šňůr také ideální řešení pro přidání extra délky podkladové šňůry na navijáky s nižší kapacitou.

 

Uzly

Uzly jsou zásadní pro to, aby všechno vaše vybavení drželo pohromadě. Následující uzly vám potom pomůžou začít.

 

Klouzavý uzel (Slip knot)

Pravděpodobně první uzel, který budete používat. Je to také nejspolehlivější uzel pro navázání podkladové šňůry na naviják.

Vodní uzel (Water knot)

Skvělý uzel pro tvorbu ujímaných návazců nebo návazců se smyčkami. Může být uvázán se stejnými nebo odlišnými průměry šňůry a uzel si ponechá svoji sílu.

Albright uzel

Albright uzel se ukázal být nejpopulárnějším a velmi efektivním rybářským uzlem pro spojování dvou odlišných materiálů s různým průměrem (např. podkladová šňůra k muškařské nebo muškařská šňůra k monofilu.

Univerzální uzel

Známý také jako Grinnerův uzel, je velmi spolehlivý pro navazování mušek, třpytek nebo obratlíku k monifilu nebo fluorokarbonu.

BEZ KOMENTÁŘE