Průvodce výběrem přívlačových prutů pro začátečníky i pokročilé rybáře

1
3804

Nejlepší přívlačové pruty pro začátečníky i pokročilé rybáře

Také se vám stává, že se ztrácíte v nabídkách rybářských prutů, když jste se rozhodli pro koupi nového prutu? Do které značky jít a proč ? Věřím, že pokud je odpověď ano, pak vám může pomoci můj průvodce výběrem přívlačového prutu.

Přívlačový prut se považuje za nezbytnost a mnohdy první prut rybáře, protože vyhovuje téměř jakémukoliv druhu rybaření. Jeho použití, hlavně pro začátečníky, je snadnější v porovnání třeba s muškařským prutem.

Výběr přívlačového prutu, nebo-li vláčecího prutu, určitě není dobré podcenit a měli byste zvážit minimálně tyto kritéria popsány níže.

Důležitá kritéria pro výběr přívlačového prutu

Dá se říci, že čím delší je délka prutu, tím je prut vhodnější pro velké vodní plochy, jako je přehrada nebo velké jezera. Delší pruty (a jejich jednotlivé části) jsou obvykle těžší, a proto jsou schopny zvládat i těžké ryby.

V porovnání s dlouhými pruty jsou kratší pruty spíše určeny na rybníky nebo řeky. Obecně se dá říci, že kratší pruty jsou citlivější a vysoce flexibilní, neboť obvykle jsou jednodílné konstrukce, zatímco delší mohou být dvoudílné nebo více dílné.

Mějte tedy na paměti, dlouhé pruty – velké vody a velké ryby, krátké pruty – malé vody a malé až středně velké ryby. Krátké pruty vám navíc umožní přesné náhozy, například na nepřístupných místech na řece.

Vybíráme přívlačový prut – Váha prutu

Pokud jde o váhu, musíte si nejdříve říct, kde a co chcete chytit. Čím větší je váha, tím je snazší zdolat silné a těžké ryby.

Těžší pruty jsou vhodnější pro vodu, která má také vysoký a silný proud a splavuje nástrahu na další vzdálenost. Takže to můžeme shrnout tak, že těžší nebo středně těžké pruty jsou vhodnější na velkých vodních plochách jako je přehrada nebo jezero.

Lehčí nebo dokonce lehké rybářské pruty mohou být samozřejmě také použity k lovu velkých ryb, ale je zde docela velké riziko zlomení prutu a co si budeme povídat, pokud vám zabere velká ryba a vy zlomíte prut, pak se jen těžko hledá slušné slovo. Proto lehké pruty doporučuji na malé ryby, ale také třeba na muškaření.

Tip: Nezapomeňte však také zkontrolovat, zda cívka navijáku odpovídá svou kapacitou. Už jsem se setkal s prodávaným kombem, kde prut doporučený na jezera měl minimální kapacitu cívky. Menší naviják pro lehčí pruty a naopak – pamatujte na to.

 

Vybíráme přívlačový prut – Akce

Akce je v podstatě velikost síly, jaké je prut schopen odolávat před svým zlomením. Ta koreluje s rychlostí, s níž je prut schopen vrátit se do původní polohy.

Akce je rozdělena do tří kategorií: rychlá, střední a pomalá. To znamená, že prut s rychlou akcí ohýbá třetinu prutu při záběru ryby.

Střední akce je, když se ohýbá ve středu prutu a nakonec pomalá akce znamená, že při záběru, se ohýbá prut v celé své délce..

Představte si, že chytíte velkou rybu s pomalým akčním pólem, rozhodně nebude jednoduché rybu zdolat bez poškození prutu.

 

Vybíráme přívlačový prut – Materiál a prostředí

Máme řeky, jezera a pak máme sladkou, slanou vodu atd. – navíc na každé z těchto vodních ploch nalezneme různou rybí osádku. Jak vidíte možností je spousta a vy potřebujete vědět, pro jaký typ vody a ryb prut potřebujete. Samozřejmě budete potřebovat jiný prut na malý potok a jiný typ na mořský rybolov.

Chcete-li zjistit, zda je či není prut vhodný, podívejte se na materiál, z něhož je prut vyroben. Nerezová konstrukce je skvělá, protože tento materiál nekoroduje, i když je neustále v kontaktu s vodou, ať už sladkou nebo vodou. Sůl má tendenci reagovat s určitými kovy, což způsobuje korozi, proto je třeba být opatrný. To je ale problém výběru prutu pro mořský rybolov, který nás zase tolik nyní nezajímá. Pokud ale rybaříte v oblastech se slanou vodou, podívejte se po antikorozním materiálu pro delší životnost.

Pokud se bavíme o sladkovodním rybolovu, v podstatě téměř žádný materiál by neměl být problém.

Použitým materiálem je dána také hmotnost. Například grafit je nejlehčí a bude nejvhodnější pro lehčí váhu, dále se můžete setkat se sklolaminátem, který je dnes nejčastěji používán a uhlík nebo nerezová ocel je možností pro těžší pruty.

Pokud jde o citlivost, grafit je vysoce citlivý ve srovnání se skleněnými vlákny, aerosolem nebo uhlíkovými vlákny. Je ale lepší se rozhodnout pro kombinaci materiálu pro vyváženou úroveň citlivosti, například skleněná vlákna s grafitem mají dobrou citlivost.

 

Vybíráme přívlačový prut – Životnost

Životnost závisí na dvou faktorech, na materiálu použitém pro výrobu prutu a na tom, zda jej používáte pro správný druh rybařiny. Pokud cílíte na velké ryby, vybírejte z nabídky těžších prutů, kvůli vhodně použitém materiálu.

Pokud je prut vyroben z materiálu, jako je grafit, pak má prut solidní životnost, i když je používám často, ale při lovu těžkých ryb se může stát, že se zlomí, díky své pomalé akci.

 

Nejlepších 5 přívlačových prutů v poměru kvalita/cena

Níže uvádím seznam nejlépe hodnocených prutů pro svou kvalitu a efektivitu při rybolovu. Mezi špičkové značky patří Shimano, Shakespeare, DAM, ale existuje několik značek, které rostou rychle i díky jejich výhodám a zároveň jsou finančně dostupné.

Pojďme se na ně postupně podívat. Neříkám, že tyto přívlačové pruty jsou nejlepší na světě, ale z těchto bych vybíral já.

PrutPro koho určenDélkaPočet díluHmotnostVrhací zátěžNejlepší cenaNejlevněji nabízejí
DAM EFFZETT PERCH SPECIALultra jemná přívlač190 cm2101 g1 – 6 g1 540 Kč

SPRO FREESTYLE CONCEPTjemná přívlač210 cm2109 g7 – 28 g1 649 Kč

DAM EFFZETT IMPULSE SPINuniverzální přívlač240 cm2160 g14 – 42 g1 670 Kč

SHIMANO BEASTMASTER EX SPINtěžká přívlač270 cm2190 g20 – 50 g2 785 Kč

DAIWA CROSSFIRE SPINuniverzální přívlač - MŮJ TIP240 cm2200 g15 – 40 g1 760 Kč

Nejlepší prut pro ultra jemnou přívlač

PRUT DAM EFFZETT PERCH SPECIAL 190 CM – 1 – 6 G

Nádherný prut pro ultra jemnou přívlač malých dravců. Prut je vyroben z vysokomodulového uhlíku, je osazen sedlem navijáku DAM, odlehčenými očky SiC a rukojetí v kombinaci uhlíku a EVA pěny. Skvělý design v antracitové barvě dokresluje eleganci velmi štíhlého blanku.

SPECIFIKACE

Délka 190 cm
Počet dílů 2
Vrhací zátěž 1 – 6 g
Počet oček 8
Typ oček SiC
Materiál blanku uhlík
Hmotnost 101 g
Transportní délka 98,5 cm
Délka páky od středu sedla 330 mm
Vnitřní průměr koncového očka 3,5 mm
Vnitřní průměr největšího očka 14,5 mm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 8,2 mm
Sedlo DAM
Materiál rukojeti uhlík / EVA
Koncovka prutu kovová
Očko pro háček ne
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním

Nejlepší prut pro jemnou přívlač

SPRO FREESTYLE CONCEPT DROP-SHOT 2,10M 7-28G

Prut pro ultra jemnou přívlač menších dravců. Prut je vyroben z vysokomodulového uhlíku, je osazen moderním sedlem navijáku SK-2, odlehčenými očky SiC a rukojetí v kombinaci uhlíku a EVA pěny. Skvělý design v antracitové barvě dokresluje eleganci velmi štíhlého blanku.

SPECIFIKACE

Délka 210 cm
Počet dílů 2
Vrhací zátěž 7 – 28 g
Počet oček 9
Typ oček SiC
Materiál blanku uhlík
Hmotnost 109 g
Transportní délka 111 cm
Délka páky od středu sedla 300 mm
Vnitřní průměr koncového očka 3,0 mm
Vnitřní průměr největšího očka 13,7 mm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 8,8 mm
Sedlo SK-2
Materiál rukojeti uhlík / EVA
Koncovka prutu EVA
Očko pro háček ano
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním

 

Nejlepší prut pro univerzální přívlač

PRUT DAM EFFZETT IMPULSE SPIN 240 CM – 14 – 42 G

Nádherný prut pro univerzální přívlač. Prut je vyroben z vysokomodulového uhlíku TC30, je osazen sedlem navijáku DAM, odlehčenými očky SiC K-Frame firmy Sea Guide a rukojetí z EVA pěny. Skvělý design v antracitové barvě dokresluje eleganci velmi štíhlého blanku. Prut má velmi rychlou akci a ukrývá v sobě dostatečný potenciál ke zdolání trofejních predátorů. Velmi kvalitní dílenské zpracování za vynikající cenu.

SPECIFIKACE

Délka 240 cm
Počet dílů 2
Vrhací zátěž 14 – 42 g
Počet oček 8
Typ oček SiC Sea Guide K – Frame
Materiál blanku uhlík TC30
Hmotnost 160 g
Transportní délka 125 cm
Délka páky od středu sedla 340 mm
Vnitřní průměr koncového očka 3,5 mm
Vnitřní průměr největšího očka 19,5 mm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 10,2 mm
Sedlo DAM
Materiál rukojeti uhlík + EVA
Očko pro háček ne
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním

Nejlepší prut pro těžkou přívlač

PRUT SHIMANO BEASTMASTER EX SPIN 270 CM HEAVY

Vynikající přívlačový prut postavený na blanku z karbonu XT 60 + biofibre ( zpěvnění uhlíkových vláken ve všech směrech = větší pevnost, odolnost, nízká váha a vysoký výkon prutu ), je osazen tvrzenými očky Fuji Alconite a sedlem navijáku Shimano.

Prut využívá těchto patentovaných systémů Shimano :

Biofibre Powered : Přidáním Biofibre se zpevňují uhlíková vlákna ve všech směrech. Tím jsou zajištěny vynikající pevnost, odolnost vůči nárazům, nízká hmotnost a výkon.

Fuji Alconite Guides : Očka Fuji Alconite jsou neuvěřitelně lehká, s minimálním třením poslouží pro přesné nahazování, umístění nástrahy do zvoleného místa a pro zdolávání ryb. Jsou vyráběny z prvotřídních dostupných materiálů.

Shimano Dynamic Response : Jedinečný výrobní proces SDR eliminuje jakékoliv změny materiálu a struktury během výroby, což znamená, že akce blanku je vždy stejná, bez ohledu na to, jak je prut ohnut. SDR Vás udržuje v kontaktu s rybou s každým jejím otočením, přičemž zvyšuje citlivost a rychlost reakce. Prut se při nahazování nebo zdolávání ryby vůbec nekroutí. SDR také zlepšuje rychlost ustálení blanku.

SPECIFIKACE

Délka 270 cm
Počet dílů 2
Vrhací zátěž 20 – 50 g
Materiál blanku uhlík XT60 + Biofibre
Materiál rukojeti korek
Sedlo Shimano
Počet oček 10
Typ oček Fuji Alconite
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním
Koncovka prutu kovová s gumovým kroužkem
Očko pro háček ano
Hmotnost 190 g
Transportní délka 139 cm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 12,1 mm
Vnitřní průměr největšího očka 23,0 mm
Vnitřní průměr koncového očka 4,0 mm
Délka páky od středu sedla 440 mm

Nejlepší prut pro univerzální přívlač – můj osobní tip

PRUT DAIWA CROSSFIRE SPIN 240 CM – 15 – 40 G

Mým typem na univerzální prut je kousek, který máme necelý rok a zatím jsem velice spokojen a mohu říci, že jsem lepší přívlačový prut za celou dobu, co jsem rybářem, neměl. Vysoce univerzální prut pro přívlač na všech vodních plochách. Prut je vyroben z vysoce kvalitního karbonu, je vybaven titan oxidovými očky a sedlem navijáku Daiwa. Má rychlou akci a je optimálně vyvážený. Rukojeť je provedena z teplého korku. Velmi kvalitní “kousek” za výbornou cenu.

SPECIFIKACE

Délka 240 cm
Počet dílů 2
Vrhací zátěž 15 – 40 g
Počet oček 8
Typ oček titan oxide
Materiál blanku uhlík
Hmotnost 200 g
Transportní délka 122 cm
Délka páky od středu sedla 400 mm
Vnitřní průměr koncového očka 3,9 mm
Vnitřní průměr největšího očka 23,8 mm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 11,1 mm
Sedlo Daiwa
Materiál rukojeti korek
Koncovka prutu gumová
Očko pro háček ne
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním

Závěr

Ať už jste začátečník nebo profík rybář, určitě se shodneme na tom, že vše co potřebujeme je prut, s kterým se nám bude dobře chytat, vydrží nám a navíc nám neudělá vítr v kapse.

Jak jsem již napsal výše, určitě je dobré věnovat výběru nového přívlačového prutu pozornost a zvážit minimálně faktory a vlastnosti uvedeny výše.

Délka, váha, materiál a životnost, minimálně tady potřebujeme vědět, co od prutu očekáváme. Lepší samozřejmě také je, pokud prut pořídíme rovnou s navijákem, ale tady si dejte pozor také na naviják, který není o nic méně důležitý než samotný prut. Ale na výběr navijáku se podívám, někdy příště, pokud bude zájem

Doufáme, že tento článek alespoň trošku pomůže někomu, kdo se chystá ke koupi přívlačového prutu.

1 komentář

  1. […] Pruty pro přívlač můžete vybírat osobně v prodejně nebo si je můžete objednat na internetu. Každý typ prutu je svou konstrukcí vhodný na něco jiného. Prut by měl mít nízkou hmotnost, pamatujte na námahu ruky. Nevíte si rady? Obraťte se na odborníky. […]

Comments are closed.