Teleskopické rybářské pruty – průvodce pro nákup 2017

1
1999

Teleskopické rybářské pruty – kromě zjevného faktu, že jsou dobré pro chytání ryb, mají teleskopické pruty jednu velkou výhodu. Vyhledávané zboží z nich dělá fakt, že pravděpodobnost toho, že je s typickým křupnutím zlomíte tak jako pruty klasické, je řádově nižší. Rybářské výlety spojené s tábořením vyžadují specifické vybavení, které je odolné a navíc skladné.

Všichni ti, kteří vyrážejí do divočiny, preferují lehce přenosný prut. Právě teleskopické rybářské pruty zmenšují nároky na místo i náročnost při přenášení. A taky se s nimi dají dobře chytat ryby…

 

Co přesně se skrývá pod pojmem teleskopický rybářský prut?

Teleskopické pruty mají schopnost se rozložit a složit díky kaskádovému efektu, kdy jedna trubice zapadá do další. To samozřejmě znamená, že teleskopické pruty nikdy nejsou jednolitými odlitky a jednotlivé části prutu jsou duté. Tím důležitým místem, na které se musí výrobci soustředit jsou body, kde se jednotlivé segmenty setkávají.

Většina výrobců používá u svých prutů na konci každé trubice průchodky z pevného hliníku nebo nerezové oceli. Ty slouží jako výztuž míst, kde dochází k setkávání jednotlivých segmentů. Jsou také prostorem, kde je umístěn uzamykací mechanismus, který zabraňuje jednotlivým segmentům v tom, aby po sobě klouzaly ve chvíli, kdy mají pevně držet a také jako povrch, ke kterému jsou připojena očka pro vedení vlasce.

Teleskopické pruty jsou dostupné v několika velikostech, některé pak mají nastavitelnou rukojeť. Všechny komponenty prutu, od vodících oček po sedlo navijáku, mohou být buď kvalitní, průměrné anebo doslova k ničemu. Vše závisí na konkrétním produktu, který si vyberete.

 

Pro a proti teleskopických rybářských prutů

Pro

Teleskopické rybářské pruty jsou dělané pro cestování. Ať už se balíte na služební cestu a k dispozici máte kufr vašeho osobního auta nebo vyrážíte kempovat se stanovým přívěsem, teleskopické pruty s vámi mohou i tam, kam se klasické pruty skládající se z jedné nebo dvou částí dostat nemohou.

Další užitečnou vlastností, která k teleskopickému rybářskému náčiní neodmyslitelně patří je jednoduchost, s jakou je lze rozložit a opět složit. Během několik málo minut můžete být opět na cestě.

Proti

I když výrobci teleskopických prutů věnují velkou pozornost vyztužení jednotlivých segmentů, tak silné jako u jednolitých prutů. Komponenty z typických konstrukčních materiálů jako jsou skelná vlákna nebo grafit jsou vždy pevnější, pokud jsou tvořeny jedním dílem.

 

Podle čeho vybírat ty nejlepší teleskopické pruty v roce 2017?

Máloco je pro rybáře tak důležité jako mít ten nejlepší rybářský prut, koneckonců o něj jde vždy až v první řadě. Bez něj rybu zkrátka nechytnete (pokud jí ovšem nechcete lovit do sítě…) A pokud jste tím typem rybáře, který rád cestuje na různé lokality, aby si mohl vychutnat lov různých druhů ryb, teleskopický prut je přesně to, co hledáte. Který je ale ten nejlepší? Předtím, než se rozhodnete pro některý konkrétní model, je potřeba se zamyslet nad parametry, které kvalitu prutu definují.

 

Hmotnost

Hmotnost je jako obvykle jedno z nejdůležitějších kritérií, které může ten který model prutu buď předurčit k úspěchu, nebo naopak zcela potopit. Teleskopické pruty jsou vyráběny tak aby byly lehké a pro rybáře snadno ovladatelné. Objemné a těžké modely proto díru do světa neudělají. Je dobré si uvědomit, že prut je něco, co máte v ruce pořád, především pak ve chvíli, kdy budete zápolit s tou velkou rybou, která může být vaším životním úlovkem. Pravděpodobně tak nebudete chtít, aby vás sám prut vyčerpal natolik, že svůj souboj prohrajete.

Často se sice říká, že jen těžký prut je schopen zvládnout souboj s opravdu velkou rybou, tak úplně pravda to ale být nemusí. I ty lehké mohou být bytelné a odolné, i přes svoji nízkou hmotnost. Vše závisí na konkrétním náčiní, na jeho výkonu i možnostech.

 

Odolnost

Teleskopické pruty jsou většinou vyráběny ze stejných materiálů jako jejich konvenční protějšky, tj. z grafitu, karbonových či skelných vláken nebo dokonce některých kompozitních materiálů. Vzhledem k tomu, že při rybaření prakticky vždycky dojde ke kontaktu s vodou, ať již sladkou či slanou, je moudré volit pruty z nerezové oceli nebo hliníkových slitin.

Tyto materiály jsou totiž mnohem odolnější a zajistí, že váš prut bude po dlouhou dobu bez koroze a na pohled jako nový. Poskytují uživateli také celkově elegantnější a profesionálnější zážitek z jejich používání. Nejen tedy, že jsou odolné, jsou i vizuálně přitažlivé. Vítězství na dvou frontách!

 

Rozpočet

Na trhu naleznete produkty ve všech cenových relacích, záleží tak jen na vašich požadavcích a možnostech. Jste-li ochotní investovat do svého náčiní něco navíc, prosím, není to problém. Pokud ale s rybařením teprve začínáte nebo se mu věnujete jen občasně, zamíříte možná spíše směrem k základnějším a dostupnějším nabídkám na trhu. Pokud jste navíc stále ve věku, kdy pro pořízení prutu budete potřebovat souhlas rodičů, nákup takovéhoto prutu dokážete ospravedlnit asi o něco lépe. Rozhodnutí je na vás, jen co jej učiníte, váš nový rybářský prut už bude prakticky váš.

 

Pohodlné používání

Pokud vám to z nějakého důvodu doposud unikalo, vězte, že teleskopické rybářské náčiní je populární především mezi těmi, kteří rádi cestují. To je dáno již zmiňovanou schopností sbalení do malého rozměru, což umožňuje velmi pohodlné cestování. Není tak již více třeba cestovat s obrovskými obaly, do kterých se pruty vejdou, nebo tašky, ze kterých v nejroztodivnějších úhlech trčí ven. S teleskopickým prutem se budete moci sbalit do kterékoliv tašky.

To je velmi pohodlné, neboť tak ušetříte místo na další rybářské vybavení. Rozhodně se proto nad koupí takto skladného prutu zamyslete a posuďte, zdali by nějaké výhody nepřinesl i vám.

 

Další příslušenství

Mnoho výrobců přidává k vlastnímu prutu i další příslušenství. Jako zákazník tak máte získat pocit, že za své peníze dostanete opravdu hodně a daná investice se vám rozhodně vyplatí. Nicméně, to, že je něco zadarmo neznamená, že se jedná o kvalitní a skutečně funkční prvky. Většina prodávaných prutů obsahuje v balení i vlasce, navijáky nebo dokonce celá pouzdra. Vždy je však třeba posoudit, jak kvalitní tyto výrobky jsou. Jakkoliv je například samotný prut skvělý a kvalitní, pokud je přidaný naviják průměrný nebo ještě hůře, celý systém nebude fungovat tak jak má, a i vy brzy na počtu vylovených ryb poznáte, že bude potřeba jej vyměnit. Ujistěte se proto vždy i o kvalitě produktů, které jste dostali „navíc zdarma“.

 1. Vždy přiměřeně zhodnoťte hmotnost prutu
 2. Odolnost jednotlivých prutů se pro jednotlivé modely liší od velmi špatné až po velmi dobrou, vybírejte proto pečlivě.
 3. Ostatní parametry porovnejte i se svým rozpočtem – některé vlastnosti prutu nevyužijete, ale přitom se vám mohou pěkně prodražit

 

Teleskopické pruty – doporučení

Podívejme se teď postupně na výběr:

 • Teleskopického prutu na kapry
 • Teleskopického prutu na přívlač
 • Teleskopického prutu na velké dravce

 

Teleskopického prutu na kapry – nejlepší v poměru cena/výkon

 

Nebudu vám radit, abyste koupili hned ten nejlevnější prut. Na druhou stranu, ne vždy ten nejdražší prut je ten nejlepší nebo pro vás nejvhodnější. Zde můj tip v poměru cena/výkon.

Delphin Prut Capri Tele 3,3m

Prut je vyroben z uhlíkových vláken. Má velmi dobrou akci i zdolávací schopnosti. Je osazen kvalitním sedlem DPS a odlehčenými očky SiC. Rukojeť má teplou omotávku. Prut působí velmi kompaktně, jeho zpracování je velmi kvalitní.


 

Technické parametry:

 • Délka prutu: 330cm
 • Vrhací zátěž: 120g
 • Průměr blanku nad rukojetí: 22,32mm
 • Počet oček: 5
 • Transportní délka: 89cm
 • Hmotnost: 328g
 • Délka rukojeti (od spodní části prutu po střed sedla): 55cm

NEJLEVNĚJI ZDE

Teleskopického prutu na přívlač – nejlepší v poměru cena/výkon

Zde můj tip v poměru cena/výkon.

Mivardi Prut Insignia Tele 2,7m 5-25g

Vyznačují se perfektním zpracováním blanku a velmi dobrou akcí. Samozřejmostí je krátká přepravní délka, použití kvalitní korkové rukojeti a SIC oček.

délka 2,7 m
Počet kusů v balení 1
Materiál Perfektní zpracování blanku (ExHMC 60-65) s velmi dobrou akcí
Délka 2,7 m
Transportní délka 63 cm
Vrhací zátěž 5 – 25 g
odhazová zátěž 5-25g
transportní délka 63 cm

NEJLEVNĚJI ZDE

 

Teleskopického prutu na velké dravce – nejlepší v poměru cena/výkon

Zde můj tip v poměru cena/výkon.

Mivardi Prut Predator Tele 6 m

Neobvyklý teleskopický prut určený pro lov dravců na rybičku, vyvěšenou pod špičkou prutu. Vychází z konstrukce bolonézek, ovšem blank je kompletně přepracovaný a výrazně zesílený. Prut proto spolehlivě snese i výpady velkých štik a dalších dravců.

Délka 6 m
Transportní délka 135 cm

NEJLEVNĚJI ZDE

1 komentář

Comments are closed.