Jak vybrat nejlepší muškařský prut

0
3588

Jak vybrat nejlepší muškařský prut – Výběr toho nejlepšího prutu na muškaření rozhodně není lehký úkol. Na jedné straně jistě nechcete, aby se váš prut zlomil při prvním náznaku zátěže a vy jste tak přišli o svůj úlovek, aniž byste se s ním pochlubili. Na druhou stranu asi netoužíte ani po tom, aby výběr nového dokonalého prutu zanechal rozbité i vaše konto.

Naštěstí jsme tady my, připraveni vám pomoci s tím, aby ani vaše konto, ani váš nový prut nedošly žádné podstatné újmy.

 

Co dělá nejlepší muškařský prut nejlepším?

Snažíme-li se definovat vlastnosti, které dělají určité muškařské pruty dražšími (a lepšími?), je užitečné si nejprve uvědomit k čemu jsou muškařské pruty vlastně dobré.

Ještě, než ironicky utrousíte „že by na chytání ryb?“, pojďme se blíže podívat na ony zmíněné vlastnosti, díky kterým budete svůj prut milovat nebo nenávidět.

 

Akce – vybíráme muškařský prut

Akce muškařského prutu je míra jeho tuhosti nebo naopak pružnosti. Při rozhodování o výběru prutu s tou či onou akcí je důležité mít na paměti míru vašich zkušeností a dovedností. Akce se obvykle dělí do třech kategorií – pomalá, střední a rychlá.

  • Pomalá akce – tyto pruty jsou nejohebnější. Jedná se o pruty vhodné pro výuku, jelikož jim jejich pružnost propůjčuje lepší prezentaci mušky. Na druhou stranu je u takových prutů těžší jej ovládat v backcast fázi a začátečníci tento typ prutu většinou brzy přerostou.
  • Střední akce – tyto muškařské pruty jsou tou zlatou střední cestou mezi tuhostí a pružností. Rybáři dávají větší kontrolu nad nahozením v porovnání s pruty s rychlou akcí, současně ale umožňují tvrdší a delší nahození, než jaká jsou typická pro pruty s pomalou akcí.
  • Rychlá akce (tip-flex) – muškařské pruty tohoto typu jsou nejtužší, s velmi malou míru ohybu. Díky větší síle umožňují delší nahození. Doporučit je lze však spíše zkušeným rybářům, neboť mají tendenci vytvářet tvrdší nahození, která mohou rybu spíše vyplašit.

Délka a materiál muškařského prutu – vybíráme muškařský prut

Obecně mají muškařské pruty délku od šesti do deseti stop (necelé dva až tři metry). Ty nejkratší pruty jsou vhodné pro velmi krátké nahazování, obvykle používané na malých tocích. Naopak, delší pruty najdou využití při delších nahozeních, nebo pokud se chcete vyhnout zachycení háčku o nejrůznější výstupky či větve. Podle nás jsou pro většinu rybářů nejvhodnější pruty s délkou od osmi do devíti stop (cca 2.4 – 2.7 m), nabízí totiž pro vaše rybaření nejvyšší míru univerzálnosti.

Materiálům, ze kterých jsou pruty vyráběny, vévodí bambus, uhlík či skelná vlákna.

  • Bambus – pruty z tohoto materiálu jsou vhodné především pro zkušené rybáře. Jedná se o těžší nástroje, vyznačující se přirozeně pomalou aktivitou. Přesto vyžadují velkou péči a není úplně jednoduché používat je tak, aby byly svému majiteli ke skutečnému užitku. Tento materiál nicméně dává prutům klasický a přirozený vzhled, proto jsou bambusové pruty považovány za ty nejkrásnější.
  • Skelná vlákna perfektní pro začátečníky a všechny ty, kdo na svém prutu ocení především jeho odolnost. Jsou navíc poměrně levné, i přesto ale v poslední době ztrácejí na popularitě, neboť hitem je dnes především uhlík.
  • Uhlík – uhlíkové muškařské pruty jsou nejnovějšími produkty na trhu, v poslední době si však dokázaly vydobýt i místo těch nejpopulárnějších. V porovnání se skelnými vlákny jsou uhlíkové pruty lehčí a umožňují delší i přesnější nahození. Mnoho lidí je považuje též za nejcitlivější, neboť ze všech tří uvedených materiálů je s uhlíkem nejsnadnější rybu zachytit a udržet na háčku.

>>Lokalizujte ryby pomocí echolotu – podivejte se na recenze těch nejlepších<<

Hmotnost muškařské šňůry – vybíráme muškařský prut

Třída muškařských prutů je udávána na škále od 1 do 12. S prutem vyšší třídy můžete cílit na těžší ryby. Např. s prutem o třídy 3wt můžete reálně uvažovat o úlovcích jako jsou pstruzi nebo slunečnice, zatímco pruty 9wt jsou mnohem vhodnější pro větší okouny nebo dokonce větší mořské ryby. Nejpopulárnější pruty jsou potom ty s třídou 5-6wt, neboť je lze použít na malé ryby, pstruhy i některé okouny.

Toto měřítko definuje i tloušťku a hmotnost muškařské šňůry, kterou je prut schopen zvládnout. Z toho důvodu je zásadní, aby byly používány muškařské šňůry o hmotnosti odpovídající třídě prutu. Máte-li prut třídy 3wt, nebudete moci používat šňůru typu 8wt, neboť prut není zkrátka schopen podpírat takto tlustou šňůru.

Muškařské pruty se váhově značí dle druhu šňůry. Jde o mezinárodní značení AFTMA.

Preferujete-li rybaření ve slané vodě, budete potřebovat prut, který je schopen zvládnout i zatížení těžších, mořských ryb. Doporučujeme proto v takovém případě používat pruty označené minimálně třídou 6wt se střední nebo rychlou akcí a délkou od 8.5 do 9 stop. Obdobně, pokud se zaměřujete na rybaření ve sladké vodě, prut právě pro vás je ten, který umožňuje dlouhé nahození a menším rybám a pstruhům prezentuje mušku měkce a jemně.

Při výběru muškařského prutu je třeba brát v úvahu všechny výše uvedené faktory. Ačkoliv jsme se snažili dát dohromady co nejuniverzálnější seznam parametrů pro výběr prutů, mějte vždy na paměti, že výběr prutu je především věcí vašeho rybářské stylu a potřeb.

 

Nejlepší muškařské pruty v poměru cena / výkon

 Pojďme se teď podívat na pruty, které bych pro každou kategorii doporučil. Nejde o ty nejlepší nebo nejdražší pruty, ale snažil jsem pro každou kategorii vybrat nejlepší muškařský prut v poměru cena/výkon.

Osobně jsem si oblíbil pruty značky DAM. Momentálně mám Exquisity fly G2 a jsem s ním nadmíru spokojen.

 

PRUT DAM EXQUISITE FLY G2 244 CM – AFTMA 4

Velmi lehký muškařský prut. Blank je postaven z TC 30 karbonu, který je odolný s velmi dobrou akcí při zachování  nízké váhy. Je osazen tvrdochromovými očky, hlavní očko je z materiálu SiC. Prut je osazen rukojetí z tvrzeného korku a kovovým sedlem navijáku. Má parabolickou akci a je velmi rychlý při nahazování. Součástí prutu je i velmi kvalitní přepravní tubus.

 

SPECIFIKACE

Délka 244 cm
Počet dílů 4
Vrhací zátěž AFTMA 4
Materiál blanku uhlík TC30
Materiál rukojeti korek
Sedlo DAM
Počet oček 1 / 8
Typ oček SiC / chrom
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním
Koncovka prutu kovová
Očko pro háček ano
Hmotnost 96 g
Transportní délka 65 cm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 6,8 mm
Vnitřní průměr největšího očka 7,3 mm
Vnitřní průměr koncového očka 5,9 mm

 

NEJLEVNĚJI ZDE

PRUT DAM EXQUISITE FLY G2 259 CM – AFTMA 6

G2 znamená druhou generaci, čile se jedná o nástupnický model nové generace našich slavných 4dílných muškařských prutů série Exquisite. Vedle nutné modernizace jsme pruty vylepšili ještě i technicky. Tyto hmotnostně velmi lehké pruty jsou vyrobeny z kvalitního karbonu TC30 Carbon a osazeny originálními SeaGuide hadovými očky.

Pruty jsou nabízeny v různých délkách a třídách šňůr (od 8 do 10 stop, AFTMA 4-9), proto je zde pro každý druh muškaření ten správný prut. Od lovu pstruhů a lipanů až k mořským pstruhům a monstrózním štikám. Delší / těžší pruty jsou vybaveny takzvanou ;bojovou koncovkou;, což znamená, že jsou trochu širší. Pruty jsou dodávány v kvalitním Cordura pouzdře, aby tyto klenoty mohly být bezpečně transportovány.

 

SPECIFIKACE

Délka 259 cm
Počet dílů 4
Vrhací zátěž AFTMA 6
Materiál blanku uhlík TC30
Materiál rukojeti korek
Sedlo DAM
Počet oček 1 / 9
Typ oček SiC / chrom
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním
Koncovka prutu kovová
Očko pro háček ano
Hmotnost 109 g
Transportní délka 68 cm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 7,2 mm
Vnitřní průměr největšího očka 7,3 mm
Vnitřní průměr koncového očka 5,9 mm

 

NEJLEVNĚJI ZDE

PRUT DAM BACKBONE FLY 270 CM – AFTMA 6/7

Poměr výkonu a ceny stojí u těchto prutů v popředí, aniž by bylo potřeba dělat jakékoliv škrty s ohledem na kvalitu. S použitím kvalitního karbonu a korku na rukojeti můžeme nabídnout spořivějším rybářům a začátečníkům prvotřídní sérii prutů, ve které se najde pro každou sladkovodní rybu odpovídající model prutu. Dvoupatková očka přitom podporují stabilitu a vydrží i při trochu drsnějším zacházení.

Muškařské pruty Backbone nabízejí ideální poměr ceny a výkonu pro začátečníky a příležitostné muškaře. V délkách od 2,40 do 2,85 cm a AFTMA 4-8, je zde od prutu na suchou mušku až po streamer prakticky všechno.

 

SPECIFIKACE

Délka 270 cm
Počet dílů 2
Vrhací zátěž AFTMA 6/7
Počet oček 2 + 7
Typ oček SiC / chrom
Materiál blanku uhlík TC – 24
Hmotnost 104 g
Transportní délka 140 cm
Tloušťka blanku před sedlem navijáku 9,8 mm
Sedlo DAM
Materiál rukojeti korek
Koncovka prutu gumová
Očko pro háček ano
Typ spojky klasická
Zesílení spojky vázáním

 

NEJLEVNĚJI ZDE

Sdílejte
Předchozí článekSoukromý revír rybníky Brumov – Zlínský kraj
Další článekSoukromý revír Zámeček Kroměříž – Zlínský kraj
Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“ Pocházím z Anglie, ale už osm let žiju tady v Česku. Mé články nejsou psány perfektní češtinou, ale snad obsah nahradí formu.

BEZ KOMENTÁŘE