Jak funguje echolot na ryby a jak ho správně používat

0
51

Echolot na ryby – Ve chvíli, kdy jste na vodě, je jednou z nejlepších cest ke zvýšení počtu chycených ryb použití vyhledávače ryb tzv. echolotu nebo sonaru. Abyste s ním ale dosáhli těch nejlepších výsledků, je třeba dobře rozumět nejen tomu, jak se používá, ale také tomu, jak funguje. Informace prezentované v následujícím textu vám poodhalí jeho fungování a prozradí vám vše co potřebujete vědět pro jeho správné používání při lovu. S těmito informacemi a znalostmi nebudete mít problém navýšit počet ulovených ryb a svoje rybářské výlety si o to víc užijete.

Co budete potřebovat ke správnému pochopení tohoto návodu?

Jistě vás potěší, že k tomu, abyste byli schopni tento návod úspěšně sledovat a něco si z něj odnést, příliš toho potřebovat nebudete! Je samozřejmě užitečné mít váš vyhledávač ryb po ruce, neboť vám s ním půjde učení lépe. To ale znamená, že byste si ho měli nejprve koupit. V případě, že se poté co zjistíte jak vyhledávač funguje, rozhodnete, že se obejdete bez něj, už tak bude pozdě. Klidně proto projděte návodem bez reálného vyhledávače a rozhodněte se až po jeho pochopení základních principů jeho fungování.

Jak vyhledávač ryb funguje – průvodce krok za krokem

Co vyhledávač dělá?

Předtím, než se začtete do podrobnějšího popisu principů, na kterých vyhledávač funguje, je třeba pochopit co vlastně dělá. Jak uvidíte v dalším textu, vyhledávač ryb sestává ze dvou základních částí. První částí je displej umístěný na lodi, který zobrazuje všechna data, které mu předává druhá část – převodník. Převodník využívá podvodní sensor a sonarové vlny, aby displeji odeslal informaci o tom, co se pod vodou nachází.

Displej

Jak jste již asi dobře pochopili, displej není ničím jiným než tím, co říká jeho jméno – obrazovkou, která má stejně jako mnohé další displeje svůj základní zdroj energie, sbírá surová data odeslaná převodníkem a prezentuje vám je v pochopitelné a srozumitelné formě. Jak již bylo řečeno, data pochází z převodníku, na který se podíváme v následujícím odstavci.

TIP: přečtěte si: Jak vybrat nejlepší echolot

Převodník

Převodník vysílá sonarové – akustické – vlny dolů do vody a tyto vlny se ve chvíli, kdy narazí na nějaký objekt, odrazí. Odražené vlny v sobě nesou informaci o velikosti a hloubce daného objektu, kterou převodník následně odesílá do displeje. Hlavním úkolem převodníku je samozřejmě detekovat ryby a určit jejich velikost a polohu. Je však zřejmé, že ve skutečnosti bude detekovat i další objekty jako jsou kameny nebo cokoliv jiného, co ve vodě plave. Je proto třeba rozumět potenciálním rozdílům.

Hloubkoměr

Prakticky každý vyhledávač ryb na trhu obsahuje i funkci hloubkoměru, díky které dozvíte, jak hluboká je voda, ve které zrovna rybaříte. Znalost hloubky je důležitá, neboť vám naznačuje, jaké typy ryb se v tomto prostředí mohou nacházet a co můžete ve stětě pod vaší lodí očekávat.

Na většině vyhledávačů ryb bude hloubka zobrazena v horním roku obrazovky a častěji bude udávaná v metrech než ve stopách. Prakticky všechna měření hloubky bývají poměrně přesná a spolehlivá, takže hloubkoměr není částí, podle které byste se měli při koupi přístroje řídit.

Teplota vody

Pokud máte zkušenosti a na vodě víte, co děláte, potom vám může teplota vody zobrazená na vyhledávači ryb velmi pomoci při určení toho, které konkrétní druhy ryb se mohou v dané oblasti vyskytovat. Zatímco některé druhy preferují teplou vodu, jiné mají radši vodu chladnější. S měřákem teploty vody tak budete mít možnost lépe vybrat to správné místo pro lov ryby, na kterou máte spadeno. S údaji o hloubce a teplotě vody, máte zajímavou nápovědu a můžete začít hon na konkrétní druhy ryb.

Rychlostní sensor

Rychlostní sensor vám řekne, jak rychle se s lodí pohybujete, můžete jej tak chápat jako zařízení určující rychlost vašeho vyhledávače ryb. Porozumění těmto informacím má potenciál významně vylepšit vaše rybářské výsledky. Rychlost, kterou se vaše loď pohybuje může hrát důležitou roli, naučte se proto používat toto zařízení ku svému prospěchu.

Barva a síla odrazu

Některé vyhledávače ryb podporují pouze černobílou obrazovku nebo stupně šedé, zatímco jiné jsou schopné zobrazovat barvy. Barvy jsou v tomto případě spojené se silou odrazu, který se vrací do zobrazovací jednotky. Hustota a tvrdost objektu navíc určuje, jak rychle se odraz vrátí. Pokud se odraz vrátí silný, zobrazí se v tmavší barvě a naopak, pokud je síla vracejícího se odrazu nižší, bude mít světlejší barvu. Dno vodní plochy, na které rybaříte, se zobrazí jako tmavá nebo světlá linie. Pokud je tmavá, znamená to, že materiál dna je tvrdší nebo méně porézní. Světlejší barva naopak značí materiál, který je měkčí, např. jíl.

Echoloty – recenze

Podívejte se na recenze těch nejoblíbenějších echolotů, které jsou u nás k dostání.

Závěr

Nyní, když jste si našli čas k přečtení všeho potřebného k pochopení fungování vyhledávače ryb. Snad jste si text užili a něco málo se z něj naučili! Naučit se principy používání vyhledávače a pochopit jeho fungování je důležité pro dosažení těch nejlepších výsledků.

Pokud máte zkušenost s echolotem a chcete se podělit o některé své tipy a triky nebo jste zařízení zatím nepoužívali a rádi byste se na něco zeptali, neváhejte a přidejte svůj příspěvek ke komentářům. Stejně tak sdílejte tento článek s kýmkoliv, pro koho by mohl být užitečný.

BEZ KOMENTÁŘE