Jak vybrat echolot – Nejlepší echoloty pro rok 2019

0
2026

V roce 2018 a 2019 bylo uvedeno na trh velké množství nejrůznějších echolotů. Pojďme se podívat na ty nejlepší z nich.

V případě echolotů to není tak, že jeden je nejlepší ve všem. Každý rybář ví, že stejně jako neexistuje univerzální návnada pro všechny ryby, tak také neexistuje perfektní echolot, který by vyhovoval každému a byl nejlepší ve všech ohledech.

Nicméně, pojďme se podívat na všechny faktory, které byste měli zvážit před tím, než vyberete echolot, který bude tím nejlepším pro vás.

Jak vybrat nejlepší echolot

Transducers

Transducer neboli přijímač je část sonaru, která vysílá a přijímá signály pod vodou. Každý druh rybaření vyžaduje perfektně konfigurovaný transducer. Pokud se chystáte rybařit na moři, budete samozřejmě potřebovat transducer, který je schopen vysílat signály do větší hloubky. Naopak při rybaření v mělkých vodách je lepší použít transducer s širším pokrytím.

Dalším důležitým parametrem je frekvence. Potřebujete high kvality obraz ryb, které jsou 5 metrů pod člunem, nebo potřebujete vidět, co se nachází 20 metrů pod lodí? Mnohé z echolotů pracují s více frekvencemi a jste tak schopni pracovat s více možnostmi.

Můžete vybrat echolot, který připevníte k lodi, nebo můžete použít přenosný echolot, který jednoduše ponoříte do vody.

Pozorovací úhel

Neboli, jak velkou oblast jste schopni sonarem prozkoumat. Čím větší hloubka, tím větší prostor jste schopni prozkoumat (samozřejmě se snižuje intenzita a citlivost). Obvyklé rozpětí úhlu je mezi 15-20 stupni. Některé echoloty umožňují dokonce přepínat mezi jednotlivými hodnotami úhlů.

Frekvence

Čím vyšší frekvence, tím detailnější informaci dostanete na váš displej. Vyšší frekvence pracují lépe v mělkých vodách, zatímco na mořský rybolov se většinou používají transducery s nižší frekvencí. Nejčastější rozsah je mezi 50-200kHz a většina nových zařízení disponují možností přepínat mezi jednotlivými frekvencemi a rozdělit displej tak, aby jste byli schopni sledovat 2 různé pohledy na jednom zařízení.

Displej

Mnoho dnes nabízených echolotů disponují barevným displejem. Barevné displeje se stávají standardem a jsou samozřejmě detailnější a přehlednější. Rozdíly najdete také v rozlišení a velikosti displeje. Větší displej vám umožní lépe lokalizovat přesnou oblast výskytu ryb. Co se týká rozlišení, minimální doporučené rozlišení je 240 x 160, dnešní přístroje ale nabízejí i rozlišení mnohem větší.

GPS

Nejlepší echoloty nabízejí také GPS. Proč potom kupovat 2 separátní zařízení, když můžete mít GPS a sonar v jednom. GPS vám umožní místa, kde jste našli ryby a můžete poté zpětně místo zase dohledat.

Skenování

Sken může být buď boční (side scan) nebo spodní (down scan). Spodní scan umožňuje lokalizaci ryby pouze pokud jste nad nimi. Zatímco boční scan umožňuje boční lokalizaci, ta však není účinná v místech s velkou hloubkou. V poslední době můžete zakoupit také echoloty s oběma možnostmi skenování – dual-scan technologie. Tato zařízení jsou nejlepší, ale musíte si za ně samozřejmě také připlatit.

Výrobce

Značka není tím nejdůležitějším, ale přece jen dáte přednost někomu, kdo se vývoji a prodeji sonarů věnuje mnoho let a nevyberete si úplného nováčka. Ze zkušenosti doporučuji značky jako Lowrance nebo Humminbird. S těmito značkami asi nešlápnete vedle.

Přenositelnost

Přenositelná zařízení jsou stále oblíbenější. Pokud například rybaříte z malé loďky, pak přenositelné zařízení může být tím pravým řešením. Jednoduše hodíte transducer do vody a na mobilu nebo tabletu uvidíte, co se pod vámi děje. Většinou se používají na rybnících a jezerech. Jakmile vyrazíte na větší vody, patrně si již s přenosným sonarem nevystačíte.

Design

Design se u echolotů může zdát jako nepodstatný, samotný tvar a hlavně umístění tlačítek je však extrémně důležité. Zařízení by mělo být voděodolné a pokud se chystáte na slanou vodu, také odolné vůči korozi.

Cena

Nikdy není dobré cokoliv kupovat pouze na základě ceny. Samozřejmě nemůžete ignorovat cenu, ale měli byste zvážit také další parametry, aby echolot plnil přesně to, co od něj očekáváte. Ideálně samozřejmě vybrat nejlepší poměr cena/výkon. Níže se vám budu snažit pomoci takový sonar vybrat.

 

Nejlepší echoloty pro rok 2019

Vybrali jsme pro každou cenovou kategorii ten nejlepší echolot.

Nejlepší Echolot 

Název

Foto

Recenze

Nejlepší nabídka

Do 5 000Kč

Echolot Lowrance HOOK² 4x GPS

Do 10 000Kč

Echolot Lowrance HOOK² 5X

Do 35 000Kč

Echolot Lowrance Elite-7 Ti

Nahazovací


Deeper Pro+ Fishfinder 

Často kladené otázky

Rybaření je kombinace umění, vědy a štěstí. Cesta k tomu stát se lepším rybářem vede také přes používání sonarů a dalších pomůcek. Zeptali jsme se několika amatérských rybářů na to, co by je nejvíce o sonarech zajímalo.

Jak vlastně sonar pracuje?

Sonar pošle elektrický signál do podvodního přijímače. Přijímač převede signál na zvukové vlny. Pokud něco vstoupí do cesty zvukové vlně, vlna se odrazí a pošle informaci zpět do přijímače. Přijímač převede informaci do tvaru a rozměrů.

Mohu sonar synchronizovat s chytrým telefonem nebo tabletem?

Existuje řada aplikací, která dokáže spojit telefon se sonarem a umožní ukládat a analyzovat data, která jste v čase nasbírali. Některá zařízení umožňují ovládání sonaru přímo chytrým zařízením.

Co dělat, pokud se rozbije přijímač?

V případě rozbití přijímače, je možné vyměnit samotný přijímač a není nutné kupovat nový echolot. Některá zařízení ale tuto výměnu neumožňují a je potřeba vyměnit celý sonar.

Co dělat v případě, že echolot přestane fungovat?

Je potřeba určit zdroj problému. Zkuste zařízení nabít a zapojit do počítače, abyste zjistili, zda počítač rozezná zařízení. Pokud se sonar zpomalí nebo zamrzne obrazovka, zkuste zařízení restartovat. Můžete také zkusit uploadovat nový firmware. Pokud se nějakým způsobem dovnitř dostane voda (i když většina modelů je vodotěsná), podívejte se do uživatelské příručky, tento problém by tam měl být popsán.

Co dělat v případě, že ztratím, nebo se mi poškodí nabíječka?

Jakákoliv jiná nabíječka se stejným výstupem a napětím může být použita pro nabíjení sonaru. Pokud ale investujete nemalé peníze do sonaru, potom se nevyplatí šetřit na nabíječce a kupte originál od výrobce.

Jak můžu updatovat Software?

Výrobci sonarů obvykle vydávají nový software pro své modely, kterými opravují možné softwarové chyby. Způsob aktualizace se výrobce od výrobce mění, většinou výrobce nabídne sw ke stažení, který si stáhnete do PC a následně na SD kartu. Kartu vložíte do sonaru a aktualizujete software. Celý postup by ale měl být popsán na webu výrobce, obecně se jedná o velice jednoduchý proces.

Kolik mám do echolotu investovat?

Můžete koupit sonar za 2000Kč, ale také za 40 000Kč. To jaký sonar vybíráte by mělo vycházet z toho, jak často rybaříte, jaký druh rybaření preferujete, ale hlavně na vašem rozpočtu. Na tuto otázku tedy neexistuje univerzální odpověď.

 

Závěr

Teď byste měli mít všechny potřebné informace pro výběr nejlepšího echolotu pro rok 2018. Podívejte se na detailní informace o každém sonaru, dříve než se rozhodnete pro koupi. Nejedná se o zrovna levnou záležitost a výběr toho pravého sonaru vám určitě pomůže k chycení nejedné pěkné ryby.

Insert Styled Box
Insert Testimonial

BEZ KOMENTÁŘE