Obsah
Rybolov v Norsku
Norsko je od nepaměti cílem úlovku chtivých rybářů z celého světa. Není se také čemu divit. V místních sladkých vodách se chytají štiky, okouni, pstruhové a lipani jako po másle. Jediné co může pokazit radost z krásné přírody a rybářského zážitku je počasí. I to se však dá částečně ohlídat. Stále populárnější je také rybolov v pobřežních vodách norských fjordů.
Jelikož do Norska sami jezdíme, víme co je potřeba před cestou zařídit, jaké vybavení nakoupit a kam za lovením ryb vyrazit. A právě o tyto informace se s vámi chceme podělit.
Rybářské lístky a povolenky
Dobrou zprávou pro všechny rybáře je fakt, že pro lov na moři a ve fjordech nepotřebujete žádné speciální povolení a ani rybářský lístek. Odpadá tím tedy občas nepříjemné papírování.
Pokud se však rozhodnete lovit ryby v řekách a na jezerech, musíte si zakoupit Státní rybářský lístek (Norsky Fiskeavgift). Ten stojí 240 norských korun (NOK) na osobu na celý rok. Jeho koupě je možná online nebo na místních poštovních stanicích. K němu si potom dokupujte povolenky pro jednotlivé revíry – ceny se přitom dost různí. Tato konkrétní povolenka je již časově omezená, a to většinou na den nebo týden, přičemž velikost jednotlivých revírů může být od malého pár set metrového úseku řeky po velké revírní oblasti s rozlohou stovky km2. Povolenky pro jednotlivé revíry zakoupíte u správců revírů, v kempech nebo v rybářských obchodech. Výjimečně se dají koupit i na hotelu.
Proč je dobré znát norské předpisy
V Norsku neexistuje jediný všeobjímající zákon zaměřený na rybolov. Jako zahraniční návštěvník můžete lovit pouze na udici (síť nepřipadá v úvahu) a ryby, které ulovíte, nesmíte prodávat – mohou sloužit pouze pro vlastní potřebu.
Při lovu musíte především dodržovat lovné míry. Přesnou délku ryb pro odlov naleznete na stránkách Lovdata.no.Proto je dobré si pohlídat dodržování konkrétníchnařízení v jednotlivých revírech.
Tato nařízení se navíc mohou v průběhu roku měnit. A pokuty jsou vzhledem k síle norské koruny vůči koruně dosti vysoké.
Nejčerstvější a 100 % pravdivé informace získáte přímo od správce revíru v Norsku, nespoléhejte proto na pár let nebo i měsíců staré články na internetu a vše si raději poctivě ohlídejte.
Rozhodnete-li se ryby z Norska vyvážet, pak pamatujte na kvótu z roku 2006, která omezuje vývoz pro rekreační a sportovní rybáře na 15 kg na osobu (zároveň jednu trofejní rybu).
Rybářské vybavení pro mořský rybolov v Norsku
Při mořském rybolovu v Norsku bude vaše vybavení vystaveno mořské vodě a dost možná i nepříznivým povětrnostním podmínkám. Měli byste proto volit takové materiály a vybavení, které dobře odolává nejen působení slané vody, ale i silnému větru. Pokud se rozhodnete vybavení kupovat až na místě (v Norsku), pak vězte, že ceny jsou zde nesrovnatelně vyšší. Raději tedy volte české prodejce.
Výběr mořského vybavení může být pro některé méně zkušené rybáře obtížné, jelikož jde o vybavení, které nekupují každý den. Není se proto za co stydět, když se obrátíte na zkušenější rybáře s prosbou o radu.
Pruty pro mořský rybolov se vyznačují vysokou odolností při zachování pružnosti a často jsou větší než tradiční pruty na stojaté vody. Při mořském rybolovu určitě také oceníte speciální navijáky – multiplikátory a návazce. Při výlovu vám pak práci usnadní spolehlivé gafy.
Lokality pro rybolov v Norsku
Bavit se o konkrétních lokalitách pro lovení ryb v Norsku by bylo na samostatnou knihu. Pokud se zaměříme na lov sladkovodních ryb, pak vám nejlépe poslouží již zmiňovaná stránka inatour.no, kde najdete přesný popis lososových i jiných revírů, včetně popisu, fotografií a hlavně cen za povolenky.
V případě lovu na moři. Standardně se využívá celé mořské pobřeží od jihu, až po úplný sever Norska. Celosvětově nejpopulárnější jsou tyto oblasti:
– M?l?y, Svelgen
– Bakkevik, Bremanger, Bretane
– Okolí města Kristiansund
– Trondheimský fjord a mořské pobřeží u města fjord
– Rrvik, Sandnessjeen
– Okolí Bod? (hlavně severněji od něj, je zde i letiště)
– Ofotfjord a oblast okolo města Narvik
– Druhý největší ostrov Norska Senja
– Mořské vody okolo města Tromso
– Severní část Norska v oblasti okolo měst Alta a Hammerfest
Určitě se však konkrétně informujte na internetových stránkách vámi vybrané oblasti. Rybolov v Norsku se totiž dá provádět téměř všude. A pokud by snad náhodou vámi zvolená destinace nedisponovala dobrým rybářským revírem, určitě nějaký takový bude ve vaší dojezdové vzdálenosti. S výběrem lokality vám rádi poradíme i my, jelikož do Norska pravidelně jezdíme, a to i s větším počtem rybářů, kterým zprostředkováváme kompletní servis a asistenci.