Není prut jako prut

0
2337

Rybářské vybavení je pro každého pořádného rybáře nejen prostředkem, jak chytat kapitální kousky, aletaké forma prezentace. Prut řekne o svém majiteli nejen to, na jaké ryby má políčeno, ale ještě mnohem víc.

Ale není prut jako prut  – liší se podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, podle způsobu provedení, délkou a mnoha dalšími parametry. Nejde jen o typ rybářského prutu, ale také o cenu – nejdražší rybářské pruty jsou investicí v řádu tisíců, případně deseti tisíců korun a tu už je třeba si dobře rozmyslet a zjistit si i všechny důležité informace.

Materiál je důležitý

Dnešní moderní rybářské pruty jsou vyvíjeny na základě vědeckých postupů a pečlivých testů a na každý z nich je volen materiál tak, aby co nejlépe plnil ty funkce, které každý typ lovení ryb specificky potřebuje.

Poddajné a pružné pruty, například muškařské, se často vyrábějí štípáním a lepením. Naopak, nadstandardní pevnost poskytují pruty grafitové, udrží i dvacetikilovou rybu, ale mají i svá negativa. Je to vyšší cena a také nutnost dávat si pozor na počasí. Grafitové pruty jsou totiž vodivé, takže za bouřky je použít nemůžeme.

Naopak, velmi příznivě cenově jsou na tom sklolaminátové pruty, které se velmi dobře udržují a jsou také velmi odolné. Rybářské pruty se vyrábějí i z bambusu, díky čemuž jsou velmi lehké a hodí se na chytání drobnějších ryb. Jejich nevýhodou je nutnost pravidelné péče a údržby bambusového prutu.

Na velikosti záleží i u prutu

Jednotlivé typy prutů se neliší jen materiálem a způsobem, jak byly vyrobeny, ale také délkou. U přívlačných prutů se délka liší podle toho, zda se jedná o lehký nebo těžší přívlačný prut. Lehké přívlačné pruty mají obvykle délku 180 – 220 cm, těžší varianty pak 220 – 280 cm. Kratší jsou puškařské pruty, které měří 250 cm.

Dvě varianty mají pruty plavačkové – krátké pruty na plavanou měří od 180 do 200 cm, delší pruty 250 až 300 cm. Velmi populární pruty na položenou se prodávají v délce 250 až 450 cm. Ještě delší jsou třeba pruty bolognesové, s nimiž dosáhnete až na dno díky délce prutu 400 až 800 cm.

Podle provedení rozeznáváme čtyři základní kategorie rybářských prutů: Teleskopické pruty, dělené pruty, pruty na lovení ryb pod ledem a vnadící pruty. Liší se hmotností, pružností, pevností a dalšími detaily.

U teleskopických prutůjde jednotlivé části prutu vysunout, anebo zase zasunout do sebe. Snadno se přenášejí, ale jsou vhodné spíš na občasné rybaření, než pravidelné chytání ryb. Stejně snadno se přenášejí pruty dělené.

Ke každému prutu si můžete samozřejmě zakoupit také vhodné příslušenství, jako jsou stojany, vidličky, podpěry, různé držáky, rohatinky, jezdce, čepy, redukce, očka na pruty či pásky na jejich sepnutí atd. Protože skoro každý rybář si rád vychovává rybářský dorost, zakoupit můžete i speciální pruty pro děti.

Sdílejte
Předchozí článekAutozastavárna
Další článekTřpytka, nebo wobler
Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“ Pocházím z Anglie, ale už osm let žiju tady v Česku. Mé články nejsou psány perfektní češtinou, ale snad obsah nahradí formu.

BEZ KOMENTÁŘE