Sonar Humminbird PiranhaMax 4 recenze

0
2017

Sonar Humminbird PiranhaMax 4 recenze – Ačkoliv je model PiranhaMax 197 u některých prodejců stále k dostání, od září 2016 je Humminbird nahrazuje novými jednotkami. Na tomto místě se blíže podíváme na model PiranhaMax 4, který v zásadě nahrazuje model Humminbird PiranhaMax 197c. Mezi tímto starým a novým modelem je několik rozdílů. Například, PiranhaMax 4 se chlubí 4.3-palcovým displejem (zvýšení z 3.5 palce), bohatší pixelovou matricí (má o 70% více pixelů) a zvýšený PTP výkon.

 

Humminbird PiranhaMax 4 – Vlastnosti kontrolní jednotky

Jak již bylo zmíněno, nový a vylepšený PiranhaMax 4 má větší displej než předešlý model 197c. S rozlišením 480 x 272 a úhlopříčkou 4.3 palce je v zásadě podobný modelu echoMAP CHIRP 44dv od Garminu Integrované je také LED podsvícení, které výrazně zlepšuje čitelnost na přímém slunci nebo naopak za špatného osvětlení. Vodotěsnost je hodnocena klasifikací IPX7, což znamená, že přežije nejen déšť a ošplouchnutí, ale i krátké ponoření (ve sladké vodě).

Naklápěcí a otočná montáž je s touto Humminbird jednotkou standardně dodávána, možná je ale i in-dash montáž. Balení neobsahuje kryt na jednotku. Plastový kryt hlavní jednotky je robustnější než u předchozího modelu, navigační tlačítko je však podobné. Jednotka také nedisponuje DualBeam Plus sonaker (příromný je pouze DualBeam), oba paprsky tedy nemohou být využívány současně a není tedy možný split-screen (pouze jednopanelový pohled). Jednotka vyžaduje 12V, 5-7 amp baterii.

 

Sonar a převodník

Jednotka Humminbird PiranhaMax 4 má integrovaný DualBeam sonar, který může operovat při 200 nebo 455 kHz. Nemá však CHIRP technologii jako např. Garmin Striker 4 ani možnost Down Imaging zobrazení. Pokud hledáte podobnou jednotku, která Down Imaging má, zkuste PiranhaMax 4 DI, kde si ale dost připlatíte.

Jak již bylo zmíněno, jednotka má DualMean sonar, nikoliv DualBeam Plus. Může tedy v jednu chvíli využívat jen jeden frekvenční kanál. Převodník používá pro obě frekvence kónické paprsky, 28° široký pro 200 kHz a 16° pro 455 kHz. Maximální hloubkový dosah jednotky je 600 stop (183 m). Na malou jednotku to není špatné. Čtení dna je možné při rychlosti až 30 MPH. Nicméně, ty nejostřejší obrázky získáte, poplujete-li rychlostí do 6 MPH.

Kromě svých hlavních funkcí má sonar i funkce další, které stojí za zmínku. Jednotka má např. 3 alarmy upozorňující na rybu, slabou baterii a hloubku. Rybí alarm zazní ve chvíli, kdy paprsek narazí na objekt, který interpretuje jako rybu. Pro tento alarm jsou možné tři režimy související s velikostí ryby. Zvolit si můžete alarm při detekci malé, střední nebo velké ryby. Hloubkový alarm vám dává možnost zvolit si určitou hloubku a zvukový signál zazní ve chvíli kdy ji dosáhnete nebo překonáte. Konečně, signalizaci stavu baterie můžete nastavit pro dosažení určité hodnoty napětí nebo nižší.

Mnoho vyhledávačů od Humminbirdu má funkci Fish ID+. Tato funkce v zásadě nahrazuje rybí oblouky (nebo cíle, které interpretuje jako ryby) malými ikonkami ryb. Tato funkce je užitečná především ve chvíli, kdy nejste příliš zkušení v interpretaci hrubého sonarového obrazu. Taktéž lze lépe rozeznat ryby od vegetace nebo jiných struktur na dně.

Structure ID je funkcí, která reprezentuje slabé odrazy jako světlé pixely, zatímco silné odrazy jako tmavší pixely. Funkce WhiteLine zvýrazňuje nejsilnější sonarové odrazy v bílé, což vede k charakteristickému obrysu a jednoznačné definice dna na displeji. Poslední, nikoliv však významem, funkce se nazývá Bottom View a zaměřuje se na sonarový pohled na dno. Nejlépe je kombinovat BottomView s funkcí Fish ID+ a získat tak lepší pohled na ryby, které se krmí blízko dna.

S jednotkou Humminbird PiranhaMax je dodáván převodník typu XNT 9 28 T i s transom montáží. Integrovaný je též teplotní senzor. Je ovšem zřejmé, že jednotka bude signalizovat pouze teplotu vody ve svrchní vrstvě, jelikož je namontovaná na trupu lodi. I tak ale může být tato funkce užitečná, pokud pátráte po různých vodních proudech. Převodník je vybavený kabelem o délce 20 stop (6 m).

 

Humminbird PiranhaMax 4 – Klady

 • Širší a čistčí displej než měly starší P-Max modely
 • Dual Beam sonar 200/455 kHz;
 • Převodník XNT 9 28 T s transom montáží a teplotním senzorem
 • Schopnost detekce do hloubek 600 stop
 • Disponuje funkcemi jako je Fish ID, Bottom View, Fish Alarm, Depth Alarm atd.
 • IPX7 vodotěsnost
 • Barevný displej
 • Jednoduchá instalace
 • Dostupnost
 • Cena

Humminbird PiranhaMax 4 – Zápory

 • Nemožnost upgradu
 • Jednotka bez krytu

Parametry

SPECIFIKACE

Funkce echolot – sonda Dual Beam
Displej 10,9 cm / TFT / 256 barev
Rozlišení 480 x 272 pixelů
Podsvícení ano
Výkon RMS 300 W
Výkon – peak to peak 2400 W
Frekvence 200 / 455 kHz
Hloubkový dosah 152 m / 200 kHz, 81 m / 455 kHz
Napětí 10,8 – 20 V
GPS ne
Jazyk angličtina
Media port ne
Montáž rychlá a snadná
Výška 215 mm
Šířka 105 mm
Hloubka 35 mm
Určení sladkovodní a mořský
Voděodolnost ano

Shrnutí

Humminbird PiranhaMax 4 je základní echolot, který nabízí pouze 2D sonar bez jakýchkoliv navigačních funkcí. Využívá DualBeam 2D sonar schopný práce při frekvencích 200 a 455 kHz. Jednotka je dodávána s převodníkem XNT 9 28 T, který podporuje obě frekvence. Maximální hloubka je pro tuto jednotku 180 metrů, z toho plyne, že pro rybaření je možné ji využít v příbřežních vodách s hloubkami nižšími než 300 – 400 stop. Je skvělá pro kajaky a malé lodě, instalace je jednoduchá a vydrží. A nakonec – stojí méně než 4000Kč což je na vyhledávač a převodník v jednom balení prostě skvělé. Jistě pokud chcete úplný top, můžete sáhnout po Echolot Lowrance Elite-7, kde je ale cena nesrovnatelná.

 

Humminbird PiranhaMax 4 – NEJLEVNĚJI K DOSTÁNÍ

Humminbird PiranhaMax 4 – Videorecenze (anglicky)

Humminbird PiranhaMax 4

Humminbird PiranhaMax 4
8.8

Lowrance Echolot Hook-4 CHIRP GPS

9/10

  Plusy

  • Cena
  • Barevný displej
  • Jednoduchá instalace

  Mínusy

  • Jednotka bez krytu

  BEZ KOMENTÁŘE