Rybářské váhy – mechanickou nebo digitání váhu?

0
853

Rybářské váhy – Určitě vás už někdy napadlo, jak by bylo skvělé zvážit si ulovenou rybu přímo v terénu, zvlášť pokud šlo o opravdu parádní kousek! A rybářské váhy přesně na tohle myslí. Hmotnost je totiž pro mnohé „nevěřící Tomáše“ mnohem důležitější míra, než nějaká (zpravidla) odhadovaná délka.

Rybářské váhy lze vzít pohodlně k vodě. Při jejich použití nezáleží na tom, zda svůj úlovek nosíte domů nebo pouštíte zpět. Rybám neublíží a umožní vám uchovat si ještě krásnější a přesnější vzpomínky na macky, které jste v letošní sezóně vytáhli z vody.

Rybářské váhy vybírejte podle úlovku, na který se chystáte

Na běžné rybolovy, zahrnující lososovité ryby nebo okouny, vám postačí běžné mincíře do 100 kilogramů. Existují samozřejmě i mnohem menší rybářské váhy, ovšem cenový rozdíl je tak minimální, že se vám váhu na nějakých 10-20 kilogramů opravdu nevyplatí pořizovat.

Na druhou stranu jde o váhy v menších velikostech, které pohodlně strčíte do kapsy, což se zase může hodit při brodění řekou nebo lovu dravců. Větší váhy zase bývají spojeny s textilním pytlem nebo sítí, do něhož lze úlovek snadno a rychle uložit a poté jen odečíst hodnoty na protáčející se stupnici.

Jestliže zůstáváme při rybaření na místě, můžeme vsadit i na speciální velké rybářské váhy, u nichž výrobci počítají s nosností až 150 kilogramů. Ty jsou skvělé třeba na lov sumců. Jde o komplexní modely, často vybavené praktickou trojnožkou a pevným hákem, na který je možné rybu bez potíží zavěsit. A nechybí jim ani další vychytávky.

Mincíř nebo digitální váha – Top produkty

Mechanická rybářská váha

Je dobré vsadit u vody na starou dobrou klasiku, nebo ji můžeme v klidu vyměnit za supermoderní digitální techniku? Naše srovnání vám ochotně a jednoznačně napoví.

Mincíře jsou u vody stále populární. Sice nedokáží váhu ulovené ryby změřit na přesně gramy, ale pro běžné užívání stále ještě postačují. Jejich princip je jednoduchý. Deformací pružiny, umístěné v těle přístroje, dochází k vychýlení ručičky váhy, která vám posléze ukáže naměřenou hodnotu. Je to vlastně jen jednoduchá fyzika.

Mincíře lze při vážení držet v ruce nebo je zavěsit na vhodnou oporu (k tomuto účelu mívají ty lepší navíc pevné očko). Nepotřebují žádné baterie ani jiné dobíjení, takže jsou i méně náchylně vůči rozmarům prostředí. Pro šetrné vážení ryb je na ně samozřejmě možné zavěsit i tašku neb jiný obal, který rybám neublíží. Jen nesmíte zapomenout posléze odečíst jejich váhu od zapsané hodnoty, zvláště u menších ryb může jít o poměrně významné číslo.

Pro vážení velkých ryb se vyplatí sáhnout po velkých taškách, které jsou v horní části vylepšeny přidáním odnímatelných tyčí, díky nimž lze celý náklad snadněji uchopit.

Digitální rybářská váha

Digitální rybářské váhy zase vynikají přesným měřením a hmotnost jakéhokoliv přídavného předmětu umí odečíst už automaticky. Ty lepší bývají navíc vybaveny třeba i teploměrem na měření teploty vody neb nouzovým světlem. O životnost baterie se zpravidla nemusíte bát. Jestliže baterii „nevysvítíte“ bude vám sloužit klidně i 500 hodin. Vše samozřejmě záleží i na nastavení intenzity podsvícení displeje a dalších okolnostech.

Náš tip: Podsvícení displeje je skvělé při pořízení fotografií. Navíc nehrozí tvorba nežádoucích odlesků a navážené hodnoty budou vidět i za tmy. Ovšem digitální váhy mají i své nevýhody. Především nebývají tak odolné, jako jejich klasické konkurentky. A někdy se může stát, že se samy od sebe (nebo uživatelskou chybou) přepnou do cizokrajných jednotek, což může být třeba při záměně kilogramů a liber velmi nemilé. Jiné velké nevýhody však nemají. Jsou dostupné ve stejně široké paletě možností jako mechanické rybářské váhy. A jak už jsme si řekli o něco výše, váží také přesněji a v řadě případů i rychleji, což může být v některých situacích velmi užitečná vlastnost. A navíc je můžete vybavit celou řadou šikovných doplňků. A jaké jsou k mání?

Jaké doplňky k rybářské váze se vyplatí si pořídit?

Tedy abychom byli přesní, množství doplňků seženete i k váhám klasickým, ale nebývá jich tolik. Vážení vám mohou značně ulehčit a zjednodušit, což se rozhodně hodí. Důležitým doplňkem je třeba už zmiňovaná trojnožka. Na procházku se sice příliš nehodí, ale při bivakování na břehu jsou často neocenitelné. A stejně dobrým tipem jsou i vážící tyče nebo rukojeti.

Trojnožky bývají dostatečně stabilní, aby udržely i velký a mrskající se úlovek. Na vážící tyč pouze našroubujete hák a pevný centrální kloub se postará o zbytek. Vážící tyč je ovšem pro jistotu vhodné zapřít o zem alespoň botou. A vážící hák zase snadno našroubujete třeba na tyč od podběráku. Jednoduché a rychlé.

Sdílejte
Předchozí článekVyraž na ryby pro tvůj kapitální úlovek
Další článekRybářské tašky a batohy
Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“

BEZ KOMENTÁŘE