Rybářské váhy – Určitě vás už někdy napadlo, jak by bylo skvělé zvážit si ulovenou rybu přímo v terénu, zvlášť pokud šlo o opravdu parádní kousek! A rybářské váhy přesně na tohle myslí. Hmotnost je totiž pro mnohé „nevěřící Tomáše“ mnohem důležitější míra, než nějaká (zpravidla) odhadovaná délka.
Rybářské váhy lze vzít pohodlně k vodě. Při jejich použití nezáleží na tom, zda svůj úlovek nosíte domů nebo pouštíte zpět. Rybám neublíží a umožní vám uchovat si ještě krásnější a přesnější vzpomínky na macky, které jste v letošní sezóně vytáhli z vody.
Obsah
- Rybářské váhy vybírejte podle úlovku, na který se chystáte
- Mincíř nebo digitální váha – Top produkty
- Mivardi Digitální váha 40 kg
- Fox Digitální váha Digital Scales 60kg
- Mivardi Digitální váha New Dynasty 40kg
- Mechanická rybářská váha
- Digitální rybářská váha
- Jaké doplňky k rybářské váze se vyplatí si pořídit?
Rybářské váhy vybírejte podle úlovku, na který se chystáte
Na běžné rybolovy, zahrnující lososovité ryby nebo okouny, vám postačí běžné mincíře do 100 kilogramů. Existují samozřejmě i mnohem menší rybářské váhy, ovšem cenový rozdíl je tak minimální, že se vám váhu na nějakých 10-20 kilogramů opravdu nevyplatí pořizovat.
Na druhou stranu jde o váhy v menších velikostech, které pohodlně strčíte do kapsy, což se zase může hodit při brodění řekou nebo lovu dravců. Větší váhy zase bývají spojeny s textilním pytlem nebo sítí, do něhož lze úlovek snadno a rychle uložit a poté jen odečíst hodnoty na protáčející se stupnici.
Jestliže zůstáváme při rybaření na místě, můžeme vsadit i na speciální velké rybářské váhy, u nichž výrobci počítají s nosností až 150 kilogramů. Ty jsou skvělé třeba na lov sumců. Jde o komplexní modely, často vybavené praktickou trojnožkou a pevným hákem, na který je možné rybu bez potíží zavěsit. A nechybí jim ani další vychytávky.
Mincíř nebo digitální váha – Top produkty
Mechanická rybářská váha
Je dobré vsadit u vody na starou dobrou klasiku, nebo ji můžeme v klidu vyměnit za supermoderní digitální techniku? Naše srovnání vám ochotně a jednoznačně napoví.
Mincíře jsou u vody stále populární. Sice nedokáží váhu ulovené ryby změřit na přesně gramy, ale pro běžné užívání stále ještě postačují. Jejich princip je jednoduchý. Deformací pružiny, umístěné v těle přístroje, dochází k vychýlení ručičky váhy, která vám posléze ukáže naměřenou hodnotu. Je to vlastně jen jednoduchá fyzika.
Mincíře lze při vážení držet v ruce nebo je zavěsit na vhodnou oporu (k tomuto účelu mívají ty lepší navíc pevné očko). Nepotřebují žádné baterie ani jiné dobíjení, takže jsou i méně náchylně vůči rozmarům prostředí. Pro šetrné vážení ryb je na ně samozřejmě možné zavěsit i tašku neb jiný obal, který rybám neublíží. Jen nesmíte zapomenout posléze odečíst jejich váhu od zapsané hodnoty, zvláště u menších ryb může jít o poměrně významné číslo.
Pro vážení velkých ryb se vyplatí sáhnout po velkých taškách, které jsou v horní části vylepšeny přidáním odnímatelných tyčí, díky nimž lze celý náklad snadněji uchopit.
Digitální rybářská váha
Digitální rybářské váhy zase vynikají přesným měřením a hmotnost jakéhokoliv přídavného předmětu umí odečíst už automaticky. Ty lepší bývají navíc vybaveny třeba i teploměrem na měření teploty vody neb nouzovým světlem. O životnost baterie se zpravidla nemusíte bát. Jestliže baterii „nevysvítíte“ bude vám sloužit klidně i 500 hodin. Vše samozřejmě záleží i na nastavení intenzity podsvícení displeje a dalších okolnostech.
Náš tip: Podsvícení displeje je skvělé při pořízení fotografií. Navíc nehrozí tvorba nežádoucích odlesků a navážené hodnoty budou vidět i za tmy. Ovšem digitální váhy mají i své nevýhody. Především nebývají tak odolné, jako jejich klasické konkurentky. A někdy se může stát, že se samy od sebe (nebo uživatelskou chybou) přepnou do cizokrajných jednotek, což může být třeba při záměně kilogramů a liber velmi nemilé. Jiné velké nevýhody však nemají. Jsou dostupné ve stejně široké paletě možností jako mechanické rybářské váhy. A jak už jsme si řekli o něco výše, váží také přesněji a v řadě případů i rychleji, což může být v některých situacích velmi užitečná vlastnost. A navíc je můžete vybavit celou řadou šikovných doplňků. A jaké jsou k mání?
Jaké doplňky k rybářské váze se vyplatí si pořídit?
Tedy abychom byli přesní, množství doplňků seženete i k váhám klasickým, ale nebývá jich tolik. Vážení vám mohou značně ulehčit a zjednodušit, což se rozhodně hodí. Důležitým doplňkem je třeba už zmiňovaná trojnožka. Na procházku se sice příliš nehodí, ale při bivakování na břehu jsou často neocenitelné. A stejně dobrým tipem jsou i vážící tyče nebo rukojeti.
Trojnožky bývají dostatečně stabilní, aby udržely i velký a mrskající se úlovek. Na vážící tyč pouze našroubujete hák a pevný centrální kloub se postará o zbytek. Vážící tyč je ovšem pro jistotu vhodné zapřít o zem alespoň botou. A vážící hák zase snadno našroubujete třeba na tyč od podběráku. Jednoduché a rychlé.