Rybářské čluny

0
1591
Postupem času se prakticky každý rybář zaměří na to, zda by do svojí výbavy neměl začlenit také jeden z rybářských člunů. Tohle řešení přináší totiž celou řadu podstatných výhod.

 

Zaměřte se především na materiály

 

Především umožňuje rybáři, aby se dostal i do těch míst, kam to ze břehu zkrátka není možné. Zásadní výhodou těch nafukovacích člunů na ryby je především to, že je jednoduše připravíte v tehdy, pokud je potřebujete a jsou díky nízké hmotnosti lehce přenositelné. Jestliže už naopak potřeba nejsou, můžete je velmi snadno uskladnit.

Současná technologie výroby již také zvolna odstraňuje neduh, jímž tyto čluny často trpěly: Byla jím nízká životnost. Dnešní modely zaručují i právě dlouhou výdrž. Pro výrobu se používá několikavrstevnaté PVC zajišťující vysokou odolnost vůči mechanickému poškození a současně člunu díky použitým kvalitním lepidlům nehrozí poškození ani ve spojích. Většinou se totiž setkáte právě se spoji lepenými, svařované se objevují méně často.

Zásadním parametrem pro výběr není pouze vlastní materiál člunu, ale především ten u podlážky. Ta by měla mít dostatečnou nosnost. Typicky se můžete potkat s tzv. vysokotlakým dnem anebo s lamelovým. Přičemž první jmenovaný typ má výhodu především v pohodlnosti pro svého uživatele, je totiž pohodlnější na chůzi. Přitom ale taková podlaha zůstává velmi lehká a pevná.

Důležité je také to, kam budete nejčastěji chytat. V případě, že to budou především klidné vody, na člun to klade nižší nároky. Jinak potřebujete takový, který je dostatečně pevný, stabilní ale i dobře ovladatelný. Maximální stability se pak dosahuje díky nafukovacímu kýlu.

Délka je samozřejmě nutně vykoupena ve výsledku vyšší hmotností, nicméně zvažte sami, zda centimetry navíc nestojí za vaše větší pohodlí. Budete-li sebou vozit více věcí, případně vyrážet i na delší výpravy, má zaručeně smysl uvažovat o člunu delším než tři metry.

Rozmyslete si, kolik chcete investovat, ale přehnaně nešetřete

 

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že se jedná o finančně náročnější alternativu, ale rovněž i u nafukovacích člunů lze volit pohon prostřednictvím elektromotoru o různém výkonu. Což oceníte zejména u rozměrnějších plavidel. Komu se naopak nechce investovat příliš vysokou sumu, volí tzv. bellyboat, což je v podstatě malý člun určený pro jednu osobu, který díky jeho kompaktním rozměrům snadno přenesete, kamkoli budete potřebovat. Lehce ho při cestování zabalíte, a navíc se jedná o cenově nejdostupnější variantu.

Vzhledem ke všem těmto parametrům, které se nevyplácí opomíjet, byste proto rozhodně měli za nákupem člunu zamířit do specializovaného obchodu a vyhnout se levným a „výhodným“ nákupům na tržnicích a podobných místech. E-shop obchodprorybare.cz nabízí široký sortiment od značky LK Baits. Tento ryze český výrobce si dokázal během svého působení vydobýt významný post na evropském trhu.

Sdílejte
Předchozí článekTřpytka, nebo wobler
Další článekEcholoty a Sonary - Akční nabídka
Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“

BEZ KOMENTÁŘE