Sonar Lowrance Echolot Hook-4 CHIRP GPS – recenze

0
1813

Sonar Lowrance Echolot Hook-4 CHIRP GPS – sonar HOOK-4 od Lowrance se mnoho neliší od jednotky Elite-4 CHIRP. Vzhledem k tomu, že jednotky HOOK jsou poměrně nové, vržené na trh v roce 2016, Lowrance HOOK-4 je pravděpodobně lepší alternativou k verzi Elite, jelikož interní komponenty jsou pravděpodobně nejnovější generace. Jedná se o jednotku produktového čísla 000-12647-001, dodávaná je společně s převodníkem.

 

Lowrance Echolot Hook-4 – Vlastnosti sonaru

Všechny modely HOOK od Lowrance jsou systémy využívající technologii CHIRP a model HOOK-4 není výjimkou. Tato jednotka obsahuje 2D CHIRP sonar s duální frekvencí stejně jako DownScan zobrazování. DownScan CHIRP nevyužívá, s funkcí DownScan Overlay však můžete výstupy z 2D CHIRP sonaru a DownScan smísit a získat tak detailnější obraz i pozorovat rybí oblouky.

Jednotka HOOK-4 je dodávána s HDI skimmer převodníkem, který pokrývá frekvence 83/200 a 455/800 kHz. Jednotka může pracovat též při 50 kHz, což jí umožňuje práci s 50/200 kHz převodníkem v hlubších vodách.

Pro 2D CHIRP používá převodník kónické paprsky. Pro 200 kHz je kónický úhel přibližně 20°, což znamená více detailů, zatímco 83 kHz paprsek je širší (přibližně 60°) a nabízí tak větší pokrytí za cenu nižších detailů. Jelikož jednotka používá CHIRP, není překvapením, že obrazy poskytované 2D sonarem jsou velmi čisté, bez nechtěných signálů typických pro standardní sonary.

 

Zpracování signálu

Jednotka využívá také pokročilý systém zpracování signálu k monitorování šumu pocházejícího z efektů jako jsou lodní čerpadla, zapalování motoru nebo turbulence. Dokáže je odfiltrovat a zredukovat tak potřebu úprav na šum. A samozřejmě, rozlišení cílů je také skvělé a může dosáhnout až 1.4“.

2D CHIRP je skvělý nástroj pro pozorování rybích oblouků a umožňuje navíc použití několika funkcí jako je Fish ID, Amplitude Scope a Split-Zoom. FISH ID přiřazuje sonarovým odrazům, které interpretuje jako ryby ikonky ryb a zobrazuje též hloubku každého cíle. Tato funkce je skvělá, když si nejste jisti, zda je daný cíl opravdu rybou. Mějte ale na paměti, že každý symbol ryby na displeji nemusí ve skutečnosti znamenat rybu. Amplitude Scope je pak vertikální vysílač a v reálném čase zobrazuje činnost ve vertikálním směru.

Jelikož se jedná o duálně-frekvenční jednotku, může současně zobrazovat oba 2D sonarové paprsky. Navíc můžete použít Split-Zoom pro porovnání normálního sonarového pohledu s jeho zvětšenou částí. Jednotka nabízí i mód Circular Flasher, skvělý pro použití při chytání pod ledem a který je užitečný též pro down-dropping.  Flasher mód lze zobrazit i v režimu split screen se zobrazením 2D sonaru.

V režimu DownScan převodník využívá také dva paprsky, ty jsou však velmi úzké, podobné paprskům scanneru. Jejich úhlová šířka je přibližně 57° pro 455 kHz a 38°pro 800 kHz. DownScan zobrazení je skvělé pro pozorování a lepší porozumění rozličným strukturám. Obrazy poskytované touto sonarovou technologií jsou čisté a ostré, připomínající fotografii. Ryby se v DownScan zobrazují jako jasné tečky, což pomáhá v jejich rychlém odlišení od jiných struktur.

 

Převodník

V kombinaci s dodávaným převodníkem je tato jednotka schopná proniknout do hloubky 1000 stop (305 m) ve 2D a 300 stop (91 m) v DownScan.

Dalšími aspekty, které je na místě zmínit, jsou do převodníku integrovaný teplotní senzor a schopnost jednotky teplotu indikovat. Dodáváno je též 20 stop (6 m) kabelu s transom montáží.

Zajímavou funkcí této vyhledávací jednotky je TrackBack. Jedná se v zásadě o funkci sonaru, která umožňuje přetočit sonarový výstup zpět a znovu tak zhodnotit konkrétní lokaci. Tato funkce vám může ušetřit spoustu problémů, nebudete totiž muset otáčet loď abyste se znovu podívali na nějaké konkrétní místo.

 

Lowrance Echolot Hook-4 – GPS a navigační funkce

Prvním aspektem, který nás zajímá jsou mapy. Tento konkrétní model od Lowrance je vybavený základními mapami, které nabízejí kontury více než tří tisícovek jezer, řek a příbřežních vod, nicméně s minimální úrovní detailů. Jednotka však může pracovat s dalšími mapami jako jsou Navionics HotMaps Premium, Navionics +, Lake Insight, Fishing Hotspots PRO, Nautic Insight PRO a C-MAP MAX-N od Jeppesenu. Na tak malou jednotku se jedná o opravdu úctyhodnou kompatibilitu. Může navíc využívat mapy Insight Genesis vytvořené z vašich vlastních sonarových záznamů. Jednotka je samozřejmě vybavena GPS a využívá 16-ti kanálovou interní GPS anténu. Systém je poměrně přesný a je schopen využívat WAAS, EGNOS a MSAS. Jednotka umožňuje také označování waypointů a ukládání projetých tras. Disponuje kapacitou k uložení 3000 waypointů, 100 tras a 100 stop (10 000 bodů na stopu).

 

Vlastnosti a funkce kontrolní jednotky

V oblasti konektivity se může jednotka pochlubit portem NMEA 0183 ale i jedním slotem pro microSD kartu pro další mapy, sonarové záznamy a zálohu waypointů, tras či stop. Displej má vertikální orientaci s pixelovou matricí 272 x 480. Hedná se samozřejmě o barevnou obrazovku s 16-ti bitovou barevnou hloubkou. Má též LED podsvícení s 11-ti úrovněmi nastavení. Jinými slovy, displej nabízí výbornou čitelnost i na přímém slunci či v noci.

Jednotka je vodotěsná v kategorii IPX7. To znamená, že vydrží ošplouchnutí nebo déšť a dokonce i krátké potopení ve sladké vodě (do hloubky 1 m).

Jednotka vyžaduje 12 V baterii, která není součástí balení. Naopak v něm ale naleznete rychlouvolňovací držák.

Parametry:

Displej

 Velikost displeje  109 mm
 Rozlišení displeje  480 x 272
 Typ displeje  256-color SolarMAX™ PLUS TFT
 Displej  Podsvícení| LED
 Podsvícení  Nastavitelné podsvícení obrazovky a tlačítka

Sonar

 Frekvence  83/200 (Medium and High CHIRP) + 455/800 kHz
 Výkon  500W RMS
 Sonar DownScan Max Hloubka 455/800 kHz  91m
 Sonar Broadband Max Hloubka 83/200 kHz transducer  305M
 Alarmy  Ryby,mělčina
 TrackBack  ANO
 Čtení teploty  ANO

Technické specifikace / Environmental

 Napájecí zdroj  12 V
 Voděodolnost  IPx7
 Šířka  96 mm
 Hloubka  63 mm
 Výška  189 mm
 Jazyky  30 včetně českého
 NMEA Output  NMEA 0183

GPS/Navigace

 Typ GPS Antény  Internal high-sensitivity WAAS + EGNOS + MSAS
 Trasy  100
 Traťové body  3,000
 Plot Trails  Up to 100 trails – up to 10,000 points per trail
 GPS Alarmy  ANO

 

Klady

 • Výkonný 2D CHIRP sonar
 • DownScan zobrazení pro křišťálově čistý obraz
 • Možnost kombinovat DownScan s výkonem CHIRP prostřednictvím funkce DownScan Overlay
 • HDI převodník (83/200 455/800 kHz) součástí balení
 • 16-bitový barevný displej
 • Nastavitelné LED podsvícení pro skvělou čitelnost
 • Split-screen zobrazení s 3 panely v jedné části
 • Automatické filtrování šumu
 • Další funkce jako Fish ID, Amplitude Scope, Bottom Lock, Flasher view atd.
 • Ukládání sonarového signálu
 • Rychlá a přesná GPS
 • Velmi dobrá mapová kompatibilita, jednotka může pracovat s Lake Insight, Nautic Insight PRO, Navionics +, C-MAP MAX-N, Fishing Hot Spots PRO
 • Funkce waypointů, stop a tras
 • Kompatibilita s Insight Genesis

 

Zápory

 • Chybí kryt jednotky
 • Základní přiložené mapy Basemaps obsahují pouze minimální detaily
 • Zvládnutí jednotky může chvíli trvat

Shrnutí a zhodnocení

Jedná se o jednu z nejnovějších a nejmenších jednotek s GPS, mapovým plotterem či funkcemi CHIRP 2D a DownScan. Jednotka je skvělá pro kajaky nebo malé lodě. Dodávána je s výkonným a univerzálním Lowrance HDI skimmer převodníkem. Celkově jde o skvělý echolot pro sladkou vodu, využijete ji ale i na moři, pokud nebudete potřebovat skenovat velké hloubky. Sečteno a podtrženo, poměr cena/výkon je v tomto případě více než příznivý.

Lowrance Echolot Hook-4 CHIRP GPS

Lowrance Echolot Hook-4 CHIRP GPS
9.3

Lowrance Echolot Hook-4 CHIRP GPS

9/10

  Plusy

  • Křišťálově čistý obraz
  • Automatické filtrování šumu
  • Rychlá a přesná GPS
  • Poměr cena/výkon

  Mínusy

  • Chybí kryt jednotky
  Sdílejte
  Předchozí článekSonik Prut Vader X - recenze
  Další článekRybářské vesty - Vybíráme tu nejlepší
  Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“

  BEZ KOMENTÁŘE