Jak chytit velkého sumce na kraji rybníka

0
258

Vše na SUMCAŘINU v AKCI

Jak chytit velkého sumce na kraji rybníka

Hledáte rady, jak chytit velkého sumce na kraji rybníka? Pokud ano, tak jste na správném místě! V tomto článku se dozvíte cenné tipy a triky, jak si na háček přivést trofejního úlovka.

1. Vyberte si správnou návnadu – sumce lze chytat na mnoho různých nástrah, ale nejúčinnější jsou rybí kousky, které sumce svým zápachem přilákají.

2. Použijte kvalitní vybavení – jakmile máte na háčku velkého sumce, nechcete riskovat jeho ztrátu kvůli špatnému vybavení. Použijte silnou šňůru, kvalitní udici a naviják.

3. Hledejte vhodné místo – sumci se rádi zdržují v hlubokých místech rybníka, kde mají k dispozici dostatek potravy. Proto je důležité najít vhodné místo, kde se pravděpodobně budou zdržovat.

4. Přibližte se ke břehu – i sumci se mohou zdržovat v mělčích vodách, které jsou blíže ke břehu. Pokud se tedy chystáte chytat na kraji rybníka, zkuste se přiblížit ke břehu.

Pamatujte, že chytání sumců vyžaduje trpělivost a zkušenosti. Pokud budete dodržovat tyto tipy, výsledek může být nečekaně překvapivý!

rybarske obleceni

Jak chytit velkého sumce na kraji rybníka

1. Zvolte správné náčiní

Abyste mohli úspěšně ulovit velkého sumce, musíte být vybaveni správným náčiním. Pro chytání sumců na kraji rybníka bývají nejčastěji využívány kaprové pruty s mnohačetným závažím a silným navijákem. Je nutné zvolit silnou šňůru, která bude odolná vůči brutálním nájezdům sumce.

2. Vyberte vhodné návnadu

Nejčastěji se na sumce chytá na červy, žížaly, rybí kusy nebo boilies. Je nutné zvolit správnou návnadu, která odpovídá místním podmínkám a preferencím sumce. Je vhodné vyzkoušet několik druhů návnad, abyste zjistili, co sumce zaujme nejvíce.

3. Najděte vhodné místo na chytání

Sumci se rádi zdržují v blízkosti vodních rostlin, keřů nebo kamení. Je vhodné hledat místa s hlubokou vodou a pevným dnem. Při chytání na kraji rybníka se doporučuje využít polarizační brýle, které umožní vidět pod hladinu vody a najít vhodné místo na chytání.

4. Technika chytání sumce

Sumcům se nelíbí rychlé pohyby a nadměrný hluk, proto je nutné být při chytání velmi opatrný. Je vhodné používat vlastní váhu prutu k tomu, aby se nástraha dostala na hloubku. Poté stačí jemnými pohyby prutu sledovat, jestli sumec nenapadne návnadu.

5. Vytrvalost je klíčová

Chytání sumce na kraji rybníka bývá často velmi náročné a vyžaduje mnoho trpělivosti. Je nutné být připraven na to, že to může trvat celé hodiny, než se vám podaří sumce ulovit. Nenechte se ale odradit, vytrvalost a trpělivost jsou v tomto případě klíčové.

Chtěli byste se dozvědět více o rybaření na sumce? Navštivte stránky Sumcar.cz a získejte cenné tipy a triky na chytání této dravé ryby.

rybarina

Vše na SUMCAŘINU v AKCI

Jak chytit velkého sumce na kraji rybníka

Co potřebuji k lovu velkého sumce?

K lovu velkého sumce potřebujete kvalitní prut, naviják s dostatečnou kapacitou šňůry, silnou šňůru, háčky, návnadu a vhodné rybářské oblečení.

Jakou návnadu použít při lovu velkého sumce?

Nejlepší návnadou pro lov velkého sumce je živá rybka jako cejn nebo plotice. Pokud nemáte možnost použít živou návnadu, můžete použít umělou návnadu jako jsou gumové rybky, kaštany nebo boilies.

Kde najít velkého sumce na kraji rybníka?

Velké sumce lze najít v hloubkách nebo poblíž kamenů, kde se skrývají před dravci. Také se často vyskytují v místech s převějemi, kde mají dostatek kyslíku a potravy.

Jaký způsob lovu použít při lovu velkého sumce?

Pro lovy vláčením použijte kratší a silný prut s dostatečnou kapacitou navijáku. Použijte silnou šňůru a velký háček. Lov sumce může trvat několik hodin, proto je důležité být trpělivý a vytrvalý.

Jak pečovat o chyceného sumce?

Při manipulaci s chyceným sumcem buďte opatrní a chraňte ho před stresovými situacemi. Odstraňte háček co nejrychleji a vložte rybu zpět do vody nebo ji ulovte. Voda pomáhá snižovat stres chycené ryby a zvyšuje šanci na její přežití.

ryby

Lov sumců – Jak na to?

Co je to lov sumců?

Lov sumců je oblíbenou rybářskou aktivitou, kterou provozují milovníci sumců. Jde o dravou a poměrně velkou rybu, kterou je pro rybáře velkou výzvou chytit. Lov sumců se nejčastěji provozuje na řekách, jezerech a rybnících.

Co potřebujete pro lov sumců?

Pro úspěšný lov sumců potřebujete kvalitní vybavení. Důležité jsou například:

 • prut – musí být pevný a dostatečně dlouhý, aby se dalo házet na větší vzdálenosti
 • naviják – musí být dostatečně silný, aby unesl velkou váhu sumce
 • vlasec – musí mít dostatečnou nosnost, aby vydržel tah ryby a také by měl být pevně navinutý na navijáku
 • návnada – mohou být různé, například kroupavé, červi, rybky nebo maso

Jak na lov sumců?

Lov sumců vyžaduje trpělivost a také znalosti o chování této ryby. Sumci se nejčastěji vyskytují v hlubších vodách, kde hledají kořist. Nejlepší doba pro lov sumců je brzy ráno nebo před setměním.

Když máte vybavení připravené, můžete jít k vodě. Vyberte si vhodné místo, kde sumci bývají procházet. Pak už jen stačí vhodně házet návnadu a čekat, až bude sumec na háčku.

Externí odkazy

Chcete se dozvědět více o lovu sumců? Navštivte stránku Wikipedie, kde najdete spoustu užitečných informací.

rybarina

Jak chytit velkého sumce na kraji rybníka

Příprava:

 • Vyberte si vhodné místo na břehu rybníka
 • Zjistěte, jaké nástrahy sumci preferují
 • Zapomeňte na kukuřici, sýry a podobné věci, sumci to moc nezajímá
 • Použijte živé nástrahy, jako jsou červi, vodní hmyz, krabi atd.

Technika chytání:

 • Umístěte si prut s vlasovou montáží a nástrahou na speciální podložku nebo stojan
 • Použijte pomalou a opatrnou techniku; často se vyplatí počkat na sumce, který dorazí na váš lovecký revír, místo aby ho pronásledovali
 • Dejte si pozor, aby nedošlo k přetržení vlasců, když se sumec chytí na udici

Ostatní tipy:

 • Použijte silnou a stabilní udici, protože velké sumce mohou být velmi silní a pokud budete mít slabou udici, může se přetrhnout
 • Udržujte si klid a trpělivost, sumce není snadné chytit a může to trvat dlouhou dobu
 • Používejte kvalitní vybavení, abyste se vyhnuli nečekaným problémům, jako je přetržení vlasců nebo roztříštění montáže

Vše na SUMCAŘINU v AKCI

Sumcařina

BEZ KOMENTÁŘE