Bezpečnost při zimním rybaření na dírkách

0
1298

Možná jste už slyšeli, že neexistuje nic takového, jako je bezpečný led. Pokud by tomu tak bylo, tak by nikdo nechodil rybařit na led. Předtím než se tedy vypravíte na led, ujistěte se, že víte, jak je led silný. Tyto informace získáte buď z místních zdrojů, nebo testovacím vrtem do ledu.

Fyzická kondice

Pokud plánujete jít chytat na led, měli byste být pro případ nouze v poměrně dobrém fyzickém stavu. Jestliže se dostanete pod led, právě dobrá fyzička vám pomůže vydržet na hladině co nejdéle. Zároveň se vám může hodit i v případě, že budete muset zachraňovat někoho jiného.

Rybářské oblečení

Výběr rybářského oblečení je velmi důležitý. Ujistěte se, že je vaše pokožka kompletně zakrytá a jste tak chráněni před nízkými teplotami, větrem nebo deštěm. Snažte se při nočním lovu zůstávat v osvětlené části, abyste měli přehled o okolí.

Pokud se proboříte do vody, asi nebudete chtít mít na sobě těžké oblečení. Právě pro v těchto případech se vám může hodit moderní outdoorové oblečení, která vás udrží v teple a zároveň není tak objemné jako klasické oblečení.

Pro vyšší bezpečnost je možné si v současnosti pořídit i osobní plovací zařízení, které se nafoukne automaticky až při ponoření do vody. Tato zařízení nejsou objemná, takže si užijete pohodlí i vyšší bezpečnost při lovu na dírkách.

Vybavení pro lov na dírkách

Vezměte si sebou správné nástroje, které vám pomohou změřit šířku ledu, nebo vám či ostatním pomohou v nouzi. Samozřejmostí je vrták do ledu, těžký sekáč na led, měřící páska a perforovaná naběračka, která vám pomůže lépe vyčistit vysekané místo.

Dále můžete sebou vzít lano a hřeby na boty. Lanem snadno přitáhnete topícího se člověka a díky hřebům do ledu zůstanete stále zafixovaní.

K dalšímu vybavení již pro samotný rybolov patří speciální krátké pruty pro lov pod ledem a k nim příslušející rybářský naviják či speciální neoprenové rukavice s ochranou proti zimě i vlhkosti.

Soubor pravidel pro bezpečný lov na ledě

  • Nechoďte na led sami.
  • Nechoď na led, pokud si nejste jistí jeho bezpečností.
  • Sledujte teplotu vzduchu ve dnech před vaším lovem, stejně jako přímo v den rybolovu.
  • Seznamte někoho s vaším itinerářem – čas příjezdu, odjezdu nebo i GPS souřadnice místa, kde budete.
  • Před prvním krokem na led buďte velmi ostražití. Podívejte se na místa, kde je otevřená voda, praskliny, změnu v hladině vody a místa kde teče voda, abyste mohli odhadnout slabá místa na ledu.
  • Použijte sekáč na led, jako sondu při vaší cestě po ledu. Pokud se někde prolomí, jděte po svých stopách zpět na břeh.
  • Sledujte stopy rybáře před vámi a zůstávejte 3 – 4 metry za ním.

Další zajímavé články o rybaření najdete na našem blogu: http://blog.obchodprorybare.cz

BEZ KOMENTÁŘE