Nejoblíbenější tradice čtení kaprů na Štědrý den

0
113

Vše na KAPRY v AKCI

Nejoblíbenější tradice čtení kaprů na Štědrý den

V České republice je tradičním zvykem před Večeří na Štědrý den číst kapry. Tato stará tradice udržuje spojení s minulostí a vytváří příjemnou atmosféru před vánočním jídlem. Mnoho lidí věří, že se díky této tradici dozvědí, co je čeká v nadcházejícím roce.

rybarske obleceniTradiční dobrota na Štědrý den

Štědrý den, jako jeden z nejvýznamnějších svátků v české tradici, je spojen s řadou zvyků a tradic. Mezi ty nejoblíbenější patří určitě čtení kaprů.

Historie tradice

Tradice čtení kaprů na Štědrý den sahá až do středověku. Podle pověstí se v tento den konzumuje kapr, který symbolizuje štěstí a hojnost. Kapři bývali chováni v domácích rybnících a byli krmeni na mouku a jehle, což způsobovalo, že masa měla jemnější chuť. Kapr se tak stal tradiční místní specialitou a symbolizoval bohatství a blahobyt.

Průběh svátečního rituálu

Na Štědrý den se podle tradice čte kapr. Místo, kde je kapr chován, se hojí jelením hudou. Poté je kapr uloven a zmaso je připraveno a podáno k večeři. Při večeři se kapr vaří nebo peče podle receptu, který se v rodině předává z generace na generaci.

Moderní podoba tradice

Ve dnech dnešních se tradice čtení kaprů stále udržuje, i když v modernější podobě. Kapři jsou často již připraveni k nákupu ve speciálních obchodech a restauracích nabízí různé druhy kapřího masa. Přesto se mnoho rodin stále drží původních rituálů a radují se z tradice, která je spojuje v dnešní uspěchané době.


rybarina

Vše na KAPRY v AKCI

Co je Nejoblíbenější tradice čtení kaprů na Štědrý den?

Jaká je historie této tradiční české vánoční tradice?

Nejoblíbenější tradice čtení kaprů na Štědrý den sahá až do středověku, kdy se začal chov kaprů ve specializovaných rybnících. Kapr byl považován za symbol bohatství a hojnosti a tak bylo běžné ho připravovat jako hlavní chod vánočního menu.

Proč je toto tradice dodržována dodnes?

Tradice čtení kaprů na Štědrý den je dodržována dodnes jako symbol bohatství a hojnosti v rodině. Mnoho Čechů si nemůže představit Vánoce bez tradičního vánočního menu s pečeným kaprem.

ryby


Čtení kaprů

Čtení kaprů je tradiční český vánoční zvyk spojený s představou, že kapři ve vaně mohou mluvit lidským hlasem v noci před Štědrým dnem. Tento zvyk má kořeny v českých pověrách a folklóru a dodnes je respektován mnoha českými rodinami.

Historie a význam

Tento zvyk sahá až do středověku, kdy se věřilo, že kapři mají schopnost komunikovat s lidmi a přinést jim štěstí a zdraví. Čtení kaprů se stalo nedílnou součástí vánoční přípravy a rodinné tradice.

Pro více informací o čtení kaprů si přečtěte článek o kapru obecném na Wikipedii.


rybarinaNejoblíbenější tradice čtení kaprů na Štědrý den:

  • Předávání kabely – tradiční chování čtení kapra na Štědrý den
  • Připrava koupaného kapra – čtení kapra v lednici a do jeho příprav
  • Konzumace kapra – zlatistě nám obřad kapra


Vše na KAPRY v AKCI

Lov obřích kaprů:

Kaprařina

BEZ KOMENTÁŘE