Jak si vybrat vhodný rybářský prut pro lov vodních nádrží

0
301

Rybářské pruty v AKCI

Jak si vybrat vhodný rybářský prut pro lov vodních nádrží

Pokud chcete chytat ryby na vodních nádržích, vybrat si správný rybářský prut je klíčovým prvkem úspěšného lovu. Vybírejte prut s ohledem na velikost a hmotnost ryb, které chcete chytat.

Délka prutu záleží na tom, jak daleko od břehu se plánujete lovit. Pokud jste blízko břehu, postačí kratší prut. Zároveň si ale dejte pozor, aby prut nebyl příliš krátký, aby nedocházelo k přetěžování.

Těleso prutu může být buď ze sklolaminátu nebo uhlíkových vláken. Uhlíkové vlákno je lehčí, ale méně odolné při manipulaci, zatímco sklolaminátové těleso je tvrdé a pevné.

Akce prutu určuje, jak prut reaguje na tah ryby. Rychlejší akce je vhodná pro chytání menších ryb, kdežto pomalejší akce zvládne i větší ryby.

Cena prutu je dalším faktorem, na který si musíte dát pozor. Pokud se hodláte rybaření věnovat jen občas, postačí levnější prut, ale pokud plánujete lovit často, vyplatí se investovat do kvalitnějšího prutu.

Rybářský prut je tedy klíčovým prvkem úspěšného lovu ryb na vodních nádržích. Aby byl lov úspěšný, vybírejte prut s ohledem na velikost a hmotnost ryb, které chcete chytat, délku prutu, těleso prutu, akci prutu a samozřejmě také na cenu.

rybarske obleceniJak si vybrat vhodný rybářský prut pro lov vodních nádrží?

Na co si dát pozor při výběru rybářského prutu?

Při výběru rybářského prutu pro lov vodních nádrží je důležité si uvědomit, že se jedná o velmi specifickou disciplínu. Proto je třeba věnovat velkou pozornost výběru správného prutu, aby byl lovný výkon co nejlepší.

Prvním krokem je zvolit správnou délku prutu. Většinou se doporučuje používat pruty délky kolem 3,6 – 4,2 metrů. To by mělo být dostatečné pro dosáhnutí požadovaných vzdáleností a zároveň umožňovat lovit i v menších prostorách.

Dalším aspektem, na který bychom měli nezapomenout, je síla prutu. V případě lovů vodních nádrží je doporučeno zvolit silnější prut, který umožní chytit i větší ryby a zároveň snadno a rychle je vytáhnout na břeh.

Pro výběr přesně toho prutu, který bude pro lov vodních nádrží optimální, můžete využít online nástroje, které pomohou s výběrem ideálního modelu. Mezi nejlepší portály patří Rybarstvi.cz, které nabízí široký výběr rybářských prutů a dalšího vybavení pro rybaření.

Jaký materiál prutu zvolit?

Na výběr je několik materiálů – grafit, sklolaminát, nebo bambus. V případě vodních nádrží je vhodné zvolit prut vyrobený z grafitu, který je lehký a zároveň pevný.

Co říci závěrem?

Správný výběr rybářského prutu je klíčovým faktorem pro úspěšné lovení vodních ryb z nádrží. S výběrem správného prutu vám pomohou praktické tipy a nástroje pro výběr ideálního modelu. Nezapomeňte také na to, že kromě prutu je důležité volit také kvalitní naviják, vlasec a vhodné nástrahy, které vám umožní úspěšné odlovit vaše oblíbené druhy ryb.Rybářské pruty v AKCI

Jak si vybrat vhodný rybářský prut pro lov vodních nádrží

K čemu bude rybářský prut sloužit?

Je třeba si uvědomit, jak bude prut používán. Pokud chcete lovit větší ryby, budete potřebovat prut s vyšší zátěží. Pokud se chystáte na dlouhodobý výlet, je třeba zvolit lehčí prut.

Jaká délka by měl rybářský prut mít?

Délka prutu závisí na druhu ryb a velikosti nádrže. Pro větší nádrže se obvykle doporučuje prut o délce alespoň 3 metry.

Jaký materiál by měl mít rybářský prut?

Na trhu jsou k dispozici pruty z různých materiálů, např. sklolaminát, uhlíkové vlákno nebo kombinace těchto materiálů. Uhlíkové pruty jsou obvykle lehčí a silnější než pruty sklolaminátové.

Jaká je cena rybářského prutu?

Cena rybářského prutu se může pohybovat od několika stovek korun až po několik tisíc. Cena prutu závisí na jeho kvalitě a materiálech. Pro začátečníky se doporučují méně drahé pruty.

ryby

Rybářské pruty pro dámy

Existuje mnoho typů rybářských prutů určených pro různé typy rybolovu, ale co o prutech pro rybářky? Pro dámy jsou k dispozici speciální pruty v menších velikostech a s lehčí váhou, což umožňuje snadnější manipulaci během chytání ryb. Také jsou často navrženy s delší rukojetí pro snadnější uchopení a použití pomocí menších paží.

Typy rybářských prutů pro dámy

Existuje mnoho různých druhů rybářských prutů pro dámy, ale nejčastěji používané jsou dva typy:

 • Ultralehké pruty: Tyto pruty jsou speciálně navrženy pro lov menších ryb jako okouni nebo pstruzi. Mají tenčí prutovou tyč a menší cívku, což snižuje celkovou váhu.
 • Teleskopické pruty: Tyto pruty jsou snadno přenosné a mají tu výhodu, že se mohou protáhnout na delší délku, což je užitečné pro lovu na místech s velmi omezeným prostorem.

Pokud jste Rybářka, může být užitečné vyhledat specializovaný obchod, který nabízí rybářské pruty pro dámskou klientelu.

Pro více informací o rybolovu a pruzích můžete navštívit tuto stránku na Wikipedii.

rybarina

Jak si vybrat vhodný rybářský prut pro lov vodních nádrží

1. Zvažte váhu a délku prutu

 • Vyberte si prut, který není příliš těžký na držení a manipulaci.
 • Délka prutu by měla odpovídat vašim preferencím a rybám, které chcete lovit.

2. Mějte na zřeteli typ rybaření

 • Zvažte, jaký typ rybolovu chcete provozovat – lov z břehu nebo na lodě.
 • Pro lov z lodi vyberte prut, který odolá silnému proudění a vlnám.
 • Pro lov z břehu zvolte prut s větším vrcholem a delší akcí.

3. Věnujte pozornost kvalitě materiálu prutu

 • Vyberte si prut vyrobený z kvalitního materiálu, který odolá poškození a má dobrou akci.
 • Obecně platí, že pruty vyrobené z karbonových vláken jsou lehčí a odolnější.

4. Rozpočet

 • Zvažte, kolik jste ochotni investovat do rybářského prutu.
 • Chcete-li se věnovat rybolovu častěji, investujte do vyšší kvality prutu.

Rybářské pruty v AKCI

Rybářské pruty

Sdílejte
Předchozí článekNejlepší naviják na přívlač pro začátečníky
Další článekZkušenosti s rybářskými triky s UV ochranou - recenze
Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“ Pocházím z Anglie, ale už osm let žiju tady v Česku. Mé články nejsou psány perfektní češtinou, ale snad obsah nahradí formu.

BEZ KOMENTÁŘE