Naviják Shimano Stradic FK 2500HG – Recenze

0
1187

Shimano Stradic FK 2500HG – Přestože byl v řadě navijáků Shimano dlouho považovaný za mainstream, Stradic nyní ještě více dospěl a jeho poslední verze FK je významným odchýlením od předchozích generací navijáků. Zahrnuje totiž ty poslední designové prvky a vlastnosti vycházející z filozofie Shimano. Může se tak zdát až příliš odlišným, ale Stradic FK není navržen proto, aby oslovil pouze fanoušky předchozích sérií, ale aby zaujal také nové rybáře, kteří hledají všestranný naviják vhodný pro přísně tradiční rybaření, ale i pro chytání s využitím nejrůznějších fines.

 

Shimano Stradic FK 2500HG – Dojmy

V posledních pěti letech trh s navijáky skutečně dospěl a úroveň kvality i různých vylepšení, které si rybáři zvykli v mainstreamové kategorii očekávat, skutečně poskočila o několik stupňů nahoru. Rozdíly mezi segmenty v kvalitě materiálů, tolerancích i výkonu jsou menší než kdy dříve. Pro výrobce je proto stále těžší a těžší přimět zákazníky ke koupi jejich produkty ve středních kategoriích.

Před patnácti lety byl Stradic ST-2000, s okamžitě rozpoznatelným, perleťově bílým zakončením a dřevěnou hlavicí, považován za skutečně mainstreamový naviják splňující parametry kultovního výrobku, alespoň mezi rybáři, kteří jej s nadšením koupili za 2500Kč.

V současné době okupují pozice skutečného mainstreamu v portfolio Shimano řady Symetre a Saros, zatímco Stradic se posunul do oblasti, kterou mnozí považují za “téměř prémiový” nebo dokonce “high-end”. Cena okolo 4800Kč znamená, že nový Stradic FK potřebuje být vysoce výkonný stejně jako hezký design. Aby toho Shimano docílilo, vneslo do svého nového výrobku svůj designový concept Hagane, což je věc, na kterou se v tomto hodnocení podíváme blíže.

Shimano Stradic FK 2500HG – Kvalita/Konstrukce

Shimano Stradic nevypadá jako předchozí verze, nebo CI4+ když na to přijde, pyšní se novým kompaktnějším a hranatějším designem. Jedním z důvodů, proč dostal tradičnější stříbrnou barvu je pravděpodobně snaha zdůraznit fakt, že se jedná o celokovový naviják, což je klíčový koncept Hagane designu. Slovo “Hagane” odkazuje na vysoce kvalitní ocel, která bývala používána na výrobu samurajských mečů, a ačkoliv asi v nejbližší době neuvidíme čepel značky Shimano (což je škoda), posiluje to filozofii designu a výroby těchto nových navijáků s kovovými částmi té nejvyšší kvality.

Tělo “Hagane” znamená, že je vyrobeno především z kovu, který není jen pevný, ale poskytuje také přesnější tolerance, ve kterých drží všechny pohyblivé části, tedy srdce každého navijáku. Je snadné pochopit proč všechny tyto vlastnosti dávají smysl u větších a výkonnějších navijáků jako je např. TwinPower nebo větší modely Stella. Shimano ale věří, že budou fungovat stejně dobře i u menších modelů navijáků jako je Stradic FK. Jde o první naviják Shimano navržený primárně pro sladkou vodu s konceptem Hagane. Hlavní rám navijáku je u Stradic FK vyroben z hliníku, další části pak z odolného kompozitu. Ne, že by to bylo tak odlišné od navijáků Shimano předchozích generací, jen se nyní tento concept jmenuje Hagane. Bez ohledu na marketingové označení jsem moc zvědavý, jak si naviják povede v opravdové akci.

 

Shimano Stradic FK 2500HG – Použité technologie

– Zapouzdřená ložiska S A-RB
– Tělo z tlakově litého hliníku
– Jednoduchá hliníková obráběná klička
– Jednodílný překlápěč
– Vodotěsná brzda
– Rigid Support Drag
Super Stopper II
– Dyna-Balance
– Power Roller
– Floating Shaft II

 

Shimano Stradic FK 2500HG – SPECIFIKACE

Počet kuličkových ložisek 6
Počet válečkových ložisek 1
Typ ložisek shielded A-RB
Typ ložiska v rolně shielded A-RB
Převod 6,0 : 1
Systém pokládky vlasce Aerowrap II
Brzda přední
Typ brzdy multi disková
Cívka CF aluminiová
Kapacita cívky 0,25 mm / 160 m
Náhradní cívka ne
Průměr cívky 46 mm
Vnitřní výška cívky 17 mm
Hmotnost 235 g
Návin na jedno otočení kličky 88 cm
Typ kličky jednoduchá kovová šroubovací
Délka navijáku transportní 110 mm
Výška navijáku transportní 110 mm
Šířka navijáku transportní 75 mm
Délka patky navijáku 61 mm
Šířka patky navijáku 14 mm
Tělo navijáku Hagane
Maximální nastavení brzdy 9,0 kg

 

Shimano Stradic FK 2500HG

Shimano Stradic FK 2500HG
9.3

Shimano Stradic FK 2500HG

9/10

  Plusy

  • všestranný naviják
  • kvalitní zpracování

  Mínusy

  • vyšší cena

  BEZ KOMENTÁŘE