Vánoční menu: kapr pečený v troubě s kořenovou zeleninou a bylinkami

0
104Vánoční menu

Kapr pečený v troubě s kořenovou zeleninou a bylinkami


rybareniVánoční menu: kapr pečený v troubě s kořenovou zeleninou a bylinkami

Úvod

Vánoce jsou spjaty s řadou tradic, a jednou z nejznámějších je pečení kapra. Kapr pečený v troubě s kořenovou zeleninou a bylinkami je jedním z oblíbených pokrmů na českých vánočních stolech. Je to tradiční pochoutka, kterou si většina Čechů neodpustí při slavnostním vánočním obědě.

Příprava

Než začnete s přípravou kapra, je nezbytné zajistit čerstvý a kvalitní exemplář. Kapra si můžete pořídit u rybáře nebo na rybím trhu. Zásadní je, aby byl kapr čerstvý, čistý a bez zápachu.

Před pečením kapra ho musíte řádně vyčistit. Odstraněte vnitřnosti, odšupete šupiny, opláchněte pod tekoucí vodou a osušte. Následně proveďte následující kroky:

1. Předehřejte troubu na 180 °C.
2. Do kapra proveďte několik řezů na obou stranách, aby se maso lehce nakládalo.
3. Kapra osolte ze všech stran, přidejte bylinky podle chuti (např. tymián, rozmarýn) a jemně vtlačte do řezů.
4. Na plech dáme oloupanou a pokrájenou kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer) a spolu s kaprem vložíme do trouby.
5. Pečeme přibližně 30 minut na každý kilogram kapra.
6. Pravidelně kapra během pečení poléváme výpekem.

Podávání

Pečený kapr podáváme s kořenovou zeleninou, kterou jsme pekli společně s rybou, a tradičním bramborovým salátem. Kapr se ideálně podává s chlebem nebo houskovým knedlíkem. Někteří lidé si dávají přednost i na omáčku z výpeku, která vznikne během pečení.

Jestliže si rádi pochutnáte na rybím masu, kapr pečený v troubě s kořenovou zeleninou a bylinkami je pro vás ideální volba. Tento tradiční český pokrm vnese na váš vánoční stůl zvláštní atmosféru a potěší vaše chuťové buňky.

Závěr

Vánoční menu by nemělo chybět kapr pečený v troubě s kořenovou zeleninou a bylinkami. Tento tradiční pokrm je nejen chutný, ale také symbolizuje českou vánoční kulturu a tradice. Vydejte se na výlet do světa vánoční gastronomie a vyzkoušejte tento skvělý recept.

Související odkazy

Pro více informací o tématu kapra pečeného v troubě můžete navštívit recepty.cz.


ryby


Kapr pečený v troubě se zeleninou

Příprava kapra

Kapr pečený v troubě se zeleninou je chutné a oblíbené jídlo v české kuchyni. Při jeho přípravě je důležité zachovat správné postupy, aby byl kapr jemný a šťavnatý. Nejprve je nutné nakrájet kapra na steaky a očistit je. Poté je vhodné marinovat steaky v citronové šťávě, olivovém oleji a dochutit je bylinkovou směsí. Marinovat steaky by mělo trvat minimálně jednu hodinu, aby se aroma zbylin dostalo do masa.

Příprava zeleniny

Zeleninu si vybírejte podle svého výběru, ale doporučujeme použít mrkev, cibuli, brambory a petržel. Mrkev i brambory nakrájejte na menší kousky, cibule a petržel na jemné kolečka. Zeleninu důkladně opláchněte a nechte ji okapat.

Příprava pečicí mísy

Pečicí mísu vymažte olejem, aby se jídlo nepřilepilo a mělo hezkou zlatavou kůrčičku. Na dno misky rozložte nakrájenou zeleninu a položte na ni marinované steaky kapra. Přidejte koření podle chuti – sůl, pepř, mletou sladkou papriku, a můžete přidat i česnek nebo bylinky.

Počet na kapra

Pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia po dobu přibližně 40-50 minut. Kapr je hotový, když jeho maso je bílé a snadno se odděluje od kostí. Před podáváním nechte jídlo chvíli odpočinout, aby se šťáva rovnoměrně rozložila.

Pokud chcete zjistit více informací o kapru, navštivte prosím tento článek na Wikipedii.


rybarina

Vánoční menu

Kapr pečený v troubě s kořenovou zeleninou a bylinkami.

Rybí kuchařka

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ