Sumeček americký: Odchov a rozmnožování v akváriu

0
119

Vláčecí nástrahy v AKCI

Sumeček americký: Odchov a rozmnožování v akváriu

Sumeček americký, nazývaný také Ancistrus dolichopterus, je malá jihoamerická rybka, která je často chována v akváriích díky svému příjemnému vzhledu a snadnému chovu. V této článku se zaměříme na odchov a rozmnožování sumčků amerických v domácím akváriu.

Výběr vhodného akvária

Před začátkem odchovu sumčků amerických je důležité vybrat vhodné akvárium. Doporučuje se zvolit nádrž o objemu minimálně 100 litrů, ve kterém bude dostatek prostoru pro rozmnožovací teritorium a potěr. Dále je také vhodné mít v akváriu dostatek úkrytů a vegetace pro poskytnutí přirozeného prostředí pro rybky.

Podmínky pro rozmnožování

Sumeček americký je soukromá ryba a pro rozmnožování potřebuje klidné a stabilní prostředí. Je důležité udržovat teplotu vody mezi 24-28 °C a pH kolem 6-7. Vhodná tvrdost vody se pohybuje mezi 4-12 °dGH. V akváriu by mělo být dostatek úkrytů ve formě dřeva nebo kamenů, které rybky využijí pro stavbu teritoria.

Chovný pár

Pro úspěšný odchov sumčků amerických je nutné mít vhodný chovný pár. Ideálně by měl být pár odchován společně od mládí, aby si navzájem vytvořili silné pouto. Samice je obvykle větší a má menší přísavku na břiše, kterou využívá při stavbě hnízda na povrchu dřeva nebo kamene.

Rozmnožování

Sumečci američtí se rozmnožují pomocí přímého oplodnění. Sameček využívá svou přísavku na hlavě a přichytí se k samici, aby předal spermie. Samice pak naklade až 400 jiker, které jsou přichyceny na povrchu vybraného teritoria. Mláďata se líhnou po 4-7 dnech a samice se o ně do určitého stádia stará.

Závěr

Odchov sumčků amerických v domácím akváriu je zajímavý a úspěšnosti lze dosáhnout dodržováním vhodných podmínek pro rozmnožování. Pamatujte na důležité faktory, jako je volba správného akvária, udržování vhodných podmínek vody a zajištění chovného páru. S správnou péčí můžete mít radost z odchovu těchto krásných rybek.

rybareni


Sumeček americký

Odchov a rozmnožování v akváriu

Sumeček americký, latinsky známý jako Ancistrus dolichopterus, je drobná sladkovodní ryba z čeledi sumcovitých. Tito malí, ale přesto zajímaví tvorové jsou často chováni v akváriích kvůli jejich estetickému vzhledu a schopnosti udržovat čistotu ve vodním prostředí. V tomto článku se zaměříme na proces odchovu a rozmnožování sumečka amerického ve vašem domácím akváriu.

Podmínky pro odchov

Sumeček americký preferuje mírně kyselé a měkké vody, ideálně s teplotou mezi 24-28 °C. Abyste zajistili optimální prostředí pro rozmnožování, doporučuje se vytvořit v akváriu úkryty z kořenů nebo skal, které budou sloužit jako hnízdní místa. Důležité je také zajistit dostatek průtoku vody, a proto je vhodné použít filtrační systém s mírným prouděním.

Rozmnožování

K rozmnožování dochází obvykle v páru. Samice kladou vajíčka na povrch hnízdního místa, například na stěny akvária, pod listy rostlin nebo na kořeny. Samec se pak stará o vajíčka, až se z nich vylíhnou malé rybky. Celý proces obvykle trvá kolem jednoho týdne.

Po vylíhnutí se potěr přichytí na různých plošinkách ve vodě. V této fázi je důležité zajistit dostatek potravy. Mladé rybky lze krmit jemně rozdrceným suchejším krmivem nebo specializovanými výživovými přípravky pro mladé rybky.

Další tipy a rady

Pro úspěšný odchov je důležité dbát na kvalitu vody a pravidelně provádět výměny vody. Doporučuje se také omezit osvětlení akvária, aby se snížilo riziko vzniku řas. Je vhodné vytvořit stabilní teplotu ve vodě a minimalizovat stresové situace.

Mezi další společné druhy ryb, se kterými může sumeček americký sdílet akvárium, patří například neonky, černé molly nebo bojovnice, které jsou známy pro svou mírumilovnost a snášenlivost.

Závěr

Sumeček americký je krásná a užitečná ryba, která může být skvělým doplňkem vašeho akvária. S dostatečnou péčí, vhodnými podmínkami a vhodnými společníky je možné úspěšně odchovat a rozmnožovat tyto drobné tvory doma. Buďte trpěliví a nebojte se experimentovat s různými přístupy, abyste dosáhli co nejlepších výsledků!

Pro další informace o sumečku americkém a chovu ryb v akváriu si můžete přečíst tento příručník o akvaristice.
Časté dotazy o odchovu a rozmnožování sumečka amerického v akváriu

1. Jaký je ideální akvárium pro odchov sumečka amerického?

Pro odchov sumečka amerického je vhodné akvárium s minimálním objemem 50 litrů. Musí být vybavené dostatečným množstvím úkrytů a skrýší, protože samice klade vejce na stěny akvária.

2. Jak se rozmnožují sumečci američtí v akváriu?

Pro rozmnožování sumečků amerických v akváriu je nejlepší mít pár, tedy samečka a samičku. Samička klade vejce na stěny akvária, která samec oplodňuje. Poté je vhodné odlovit samičku, aby nedocházelo k predaci na vejce. Vajíčka se inkubují v akváriu, dokud se nevylíhnou mláďata.

3. Jaká je optimální teplota vody pro odchov sumečka amerického?

Pro odchov sumečka amerického se doporučuje udržovat teplotu vody mezi 23-28 stupni Celsia. Tato teplota je základem pro správný vývoj vajec a mláďat.

4. Co krmit mláďata sumečka amerického po vylíhnutí?

Po vylíhnutí je vhodné krmit mláďata sumečka amerického živou potravou, jako jsou vodní klíšťata, téčka nebo rotifery. Postupně se mohou začít přecházet na jemnější granule nebo vločky speciálně vyrobené pro mláďata ryb.


ryby


Ryba Sumeček Americký

Popis

Ryba Sumeček Americký (Ameiurus nebulosus) je sladkovodní ryba, která patří do čeledi somovitých. Je rozšířená v Severní Americe a obývá hlavně řeky, jezera a bažiny. Má tmavé tělo pokryté šupinami, které mohou být různých odstínů hnědé nebo zelené barvy. Dorůstá délky až přes 60 cm a váhy kolem 3 kg.

Potrava

Sumeček Americký je masožravá ryba, která se živí převážně hmyzem, žížalami, korýši a menšími rybami. Je schopna lovit i ve tmavé vodě díky svému vyvinutému smyslu pro hmat a čich.

Rozmnožování

Ryba Sumeček Americký se rozmnožuje v období jara a léta. Samice klade až tisíce vajíček na pevný povrch, kterým může být například vegetace nebo podvodní skály. Samec poté oplodní vajíčka a pečlivě je střeží, aby se jim nic nestalo.

Pro více informací o rybě Sumeček Americký můžete navštívit tuto stránku na Wikipedii.


rybarina

Sumeček americký: Odchov a rozmnožování v akváriu

  • Odchov a rozmnožování sumčeků amerických je často prováděno v akváriích.
  • Tato činnost vyžaduje správné podmínky a péči, aby se sumčekům dostalo správného prostředí pro rozmnožování.
  • Typická teplota v akváriu pro odchov sumčků amerických se pohybuje kolem 24-27 stupňů Celsia.
  • Potřebná výživa je zajištěna kvalitním a vyváženým krmením, které obsahuje potřebné živiny pro růst mladých sumčků.
  • Rozmnožování sumčků amerických může být také ovlivněno délkou světelného cyklu, který je nezbytný pro reprodukční procesy.
  • Ve vhodném prostředí, s dostatečnou péčí a podmínkami, může být odchov sumčků amerických úspěšný a přinést zdravé a silné mladé jedince.

Rybí druhy

Sdílejte
Předchozí článekTři chutné recepty na pstruh lososovitý filet, které si zamilujete
Další článekLosos v troubě: počítáme s časem
Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“ Pocházím z Anglie, ale už osm let žiju tady v Česku. Mé články nejsou psány perfektní češtinou, ale snad obsah nahradí formu.

BEZ KOMENTÁŘE