Kapří mlíčí: co o něm musíte vědět

0
42

Kapří mlíčí: co o něm musíte vědět

Kapří mlíčí je tradiční česká vánoční pochoutka, která se vyrábí ze sladkého tvarohu a cukru. Tato delikatesa se tradičně připravuje především na Vánoce a Velikonoce a patří mezi nejoblíbenější pečivo v Česku.

Kapří mlíčí se vyrábí z tvarohu, který se nejprve propasíruje a poté důkladně smíchá s cukrem. Poté se přidají další přísady, jako jsou vajíčka, vanilkový cukr a citronová kůra. Směs se pečlivě promíchá a vyleje do formy, která se poté peče v troubě.

Tradiční kapří mlíčí má bílou barvu a sladkou chuť. V posledních letech se ale objevují i moderní varianty, které jsou obohaceny o různé přísady, jako jsou ořechy, sušené ovoce nebo rum. Tyto varianty jsou také velmi oblíbené mezi lidmi.

Pokud se chystáte na vánoční trhy v Česku, určitě nezapomeňte ochutnat kapří mlíčí. Je to skvělá příležitost ochutnat tradiční českou pochoutku, která se stala nedílnou součástí české vánoční kuchyně.

rybareni

# Kapří mlíčí: co o něm musíte vědět

## Co je kapří mlíčí?

Kapří mlíčí je vernakulární název pro mnohovrstvou cyprinidní kaviár, která se vyrábí z vajíček kapra obecného (Cyprinus carpio). Jedná se o tradiční pokrm české kuchyně, který se připravuje již po celá staletí.

## Jak se vyrábí kapří mlíčí?

Kapří mlíčí se vyrábí z kapřích vajíček, které se nejprve vybírají z kaviáru, oddělují od slizu a pak se nechají usušit. Poté se vajíčka přenesou do suché nádoby, kde se posypou solí a pečlivě promíchají. Následně se mlíčí dá do sítka, aby zbytečný výtok odešel.

## Jak se kapří mlíčí podává?

Kapří mlíčí se obvykle podává na topince, krekru nebo houskách s máslem a smetanou. Mnohdy se kapří mlíčí podává i s nakládanou okurkou nebo cibulí. V každé podobě je toto jídlo zásadní součástí vánočních svátků v české kuchyni.

## Jaké jsou přínosy pro zdraví?

Kapří mlíčí obsahuje vysokou koncentraci proteinů a omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro srdce a cévy. Výjimečným způsobem ovlivňují stav krevních destiček, čímž snižují riziko vzniku srdečních infarktů a mrtvic. Kapří mlíčí také poskytuje vysoké množství vitaminu B12, hořčíku a fosforu.

## Jaký je původ tohoto jídla?

Tradiční konzumace kapřího mlíčí sahá až do 19. století, kdy se stalo populárním jako součást postního menu. Kapří mlíčí bylo pro chudší vrstvy snadnější dostupné než maso a považoval se za chutné a výživné jídlo.

Dnes je kapří mlíčí tradiční českou pochoutkou, která se vyrábí a prodává v období před Vánocemi.

## Závěr

Kapří mlíčí je tradiční český pokrm, který patří k Vánocům. Obsahuje mnoho živin a prospívá zdraví. Pokud jste nikdy kapří mlíčí neochutnali, doporučujeme vám to zkusit!

**Zdroj:** [https://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/tradicni-kapri-mlici-za-vanocemi](https://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/tradicni-kapri-mlici-za-vanocemi)

ryby

Kapří mlíčí – co to je?

Kapří mlíčí je produkt, který vzniká z kapra v době jeho tření. Mlíčí samečků obsahuje spermie, které slouží k oplodnění vajíček vajíčkovnic samic kapra. Již od dávných časů je toto mléko využíváno lidmi jako zdroj potravy, ale také jako přísada do kosmetických výrobků.

Tradiční využití kapřího mléka

Tradičním využitím kapřího mléka je jeho konzumace. Kapří mlíčí se používá při přípravě různých pokrmů, například kapří polévky, omáčky nebo i dezerty. V mnoha kuchyních po celém světě se připravují různé lahůdky s kapřím mlékem, které jsou velmi chutné a zdravé.

Kapří mléko v kosmetice

Kapří mléko se také používá v kosmetice pro jeho výživné a hydratační účinky na pokožku. Obsahuje látky, které zvyšují elasticitu pokožky a snižují výskyt vrásek. Proto se často používá jako přísada v kosmetických výrobcích, například krémech, maskách nebo pleťových vodách.

Pro více informací o tření kapra a vzniku kapřího mléka navštivte stránku na Wikipedii.

rybarina

Kapří mlíčí: co o něm musíte vědět

Kapří mlíčí je tradiční vánoční polévka v české kuchyni. Je to hustá polévka s kousky kapřího masa, kořenovou zeleninou a silným česnekovým aroma. Má prý léčivé účinky a podle tradice se má jíst právě na Štědrý večer.

Příprava kapřího mlíčí je někdy složitá, protože kapra je potřeba nejprve vykuchat a jeho mlíčí potom vymačkat, aby se použilo jako základ do polévky. Avšak existují alternativní recepty, které používají obyčejné husté smetany jako náhražku kapřího mlíčí.

Když se řekne kapří mlíčí, většina Čechů ho spojí se “svátečním kusem”. Protože kapr je v Čechách tradičně základním jídlem na vánoční večeři. Nicméně, kapří mlíčí se může jíst i jindy v roce, protože stojí za to poznat jeho nezaměnitelnou chuť. So go ahead and give it a try.

Rybí kuchařka

BEZ KOMENTÁŘE