Jaká vybavení potřebujete pro úspěšný lov ryby okounek pstruhový?

0
177

Vláčecí nástrahy v AKCI

Jaká vybavení potřebujete pro úspěšný lov ryby okounek pstruhový?

Pro úspěšný lov ryby okounek pstruhový potřebujete kvalitní rybářskou výbavu. Mezi nejdůležitější vybavení patří:

 • Prut: Vyberte si prut vhodný pro lov ryby okounka pstruhového, který bude záviset na velikosti ryby, preferované technice lovu a vodách, kde budete ryby lovit.
 • Kotvičník: Používá se k upevnění prutu do země nebo písku, abyste mohli držet rybářský náčiní až do doby, kdy ryby kousnou.
 • Naviják: Naviják by měl být vhodný pro rybu, kterou chcete lovít, s dostatečnou kapacitou a tahem.
 • Montáže: Montáže jsou kombinací háčků, olova a šňůry, které se používají jako návnady.
 • Návnady: Návnady jsou obvykle umělé nástrahy, které nacházejí a přitahují ryby. Vhodné jsou například malé umělé muchy.
 • Balíček príslušenství: Balíček príslušenství by měl obsahovat nůž, kleště, olůvka, náhradní háčky a další náhradní díly.

Při výběru vybavení pro lov ryby okounka pstruhového nezapomeňte na výběr vhodné oblečení a obuvi pro rybářské podmínky, například gumové boty a bundu proti dešti a větru.

rybareni

Jaká vybavení potřebujete pro úspěšný lov ryby okounek pstruhový?

Pokud se chystáte na lov ryb a chtěli byste si vyzkoušet lov ryby okounka pstruhového, budete potřebovat celou řadu vybavení. Následující článek vám poskytne kompletní seznam nezbytných věcí, které budete potřebovat pro úspěšný lov.

Prut a naviják

První a nejdůležitější věc, kterou budete potřebovat pro lov ryby okounka pstruhového, je prut a naviják. Existuje celá řada typů a velikostí prutů a navijáků, takže záleží na vašich preferencech. Doporučujeme však prut s delší délkou (okolo 2,7 metru) a jemnou akcí, který je vhodný pro lehké nástrahy.

Šňůra a přívlačové návazce

Kromě prutu a navijáku budete potřebovat také šňůru a přívlačové návazce. Nejvhodnější jsou šňůry typu fluorocarbon, které jsou téměř neviditelné v podvodním prostředí. Pokud máte řadu různých přívlačí, můžete použít přívlačové návazce s háčky o různé velikosti a tvaru.

Nástrahy

Bez nástrah byste samozřejmě nemohli rybu okounka pstruhového nalákat. Pro tento druh ryby jsou nejvhodnější umělé nástrahy typu wobbler nebo jig. Doporučujeme mít při sobě řadu různých typů nástrah, aby se dalo experimentovat s tím, co funguje nejlépe.

Polarizační brýle

Při lovu ryb je velmi důležité vidět, co se děje pod hladinou. Proto jsou polarizační brýle velmi užitečné, protože redukují odlesky na vodě a pomáhají vám vidět, kudy se ryby pohybují.

Baterky a svítilny

Pokud chystáte celodenní lov, může se stát, že se setmí. V takovém případě budete potřebovat baterky a svítilny, abyste mohli pokračovat v lovu i za tmy.

To jsou základní vybavení, která budete potřebovat pro lov ryby okounka pstruhového. Pokud máte nějaké tipy na další užitečné věci, neváhejte napsat do komentářů!

Zdroj: Rybářský svaz

Jaká vybavení potřebujete pro úspěšný lov ryby okounek pstruhový?

Prut a naviják

Pro lov ryby okounka pstruhového je ideálním nástrojem prut o délce 2,4 – 3,0 m a naviják s kapacitou vlasce 100 – 150 m.

Vlasový materiál a háčky

Pro lov ryby okounka pstruhového potřebujete lehké a jemné vlasové materiály s průměrem okolo 0,16 – 0,20 mm a malé háčky.

Broušený odhoz

Na místech s hlubším dnem je potřeba použít broušený odhoz, který zajistí, že přívlač bude s rybou v co nejkratším kontaktu.

Názorné nástrahy

Ryba okounek pstruhový je velmi vybíravý a tak je důležité používat názorné nástrahy, které se co nejvíc podobají rybí potravě pro tento druh. Doporučujeme používat malé gumové rybičky, malé flowery nebo Woblery.

Plováček

Plováček není nutností, ale pro začátečníky je velmi doporučovaný. Pomáhá při sledovaní záběru a také umožňuje přesnější tvorbu montáží.


ryby

Ryba okouněk pstruhový – základní informace

Ryba okouněk pstruhový (Salvelinus fontinalis) je druh sladkovodní ryby, který se vyskytuje především v Severní Americe. Tato ryba je oblíbená mezi sportovními rybáři díky svému bojovému charakteru a chutnému bílému masu.

Vzhled

Ryba okouněk pstruhový má charakteristickou zeleno-hnědou zbarvenou s kovovým leskem na bocích. Dospělí jedinci mohou dorůst délky až 50 cm a váhy kolem 2 kg.

Stanoviště

Tato druh ryby žije v chladných vodách, zejména v horských potocích, řekách a jezerech. Okouněk pstruhový preferuje čistou a kyselou vodu s dostatečným množstvím kyslíku.

Chování

Okouněk pstruhový je aktivní ryba, která loví převážně na hladině i na dně. Je to dravá ryba, která žere drobné ryby a hmyz. Ryby vyvařené s okounkem pstruhovým jsou velice oblíbené díky jeho jemné a sladké chuti.

Pro více informací o této druhu ryby se můžete podívat na odkaz na Wikipedii.

rybarina

Vybavení pro úspěšný lov ryby okouna pstruhového:

 • Rybník s vyhovujícími podmínkami pro rybu okouna pstruhového
 • Rybářský prut se středně tvrdou akcí
 • Klisny
 • Rybářský kšeft s vlascem o průměru 0,20 až 0,25 mm
 • Návnada (umělá nebo živá)
 • Plavanice (plováčky)
 • Kostice (konečky)
 • Hák (nebo háčky) velikosti odpovídající velikosti ryby okouna pstruhového
 • Sekáček
 • Rybářské boty, oblečení a doplňky dle počasí
 • Ukazováček váhy
 • Fotopast pro zachycení úlovku (pouze pro potřeby dokumentování, platí pro určité oblasti a druhy ryb)

Rybí druhy

BEZ KOMENTÁŘE