Bílé kaprové rybářství – lov kapra na plavanou a jeho specifika.

0
68

Vše na KAPRY v AKCI

Bílé kaprové rybářství – lov kapra na plavanou a jeho specifika

Bílé kaprové rybářství představuje jednu z nejoblíbenějších metod lovu kaprů. Loví se na plavanou s použitím přívlačové montáže, která umožňuje rychlé a jednoduché zachycení kapra. Mezi nezbytné vybavení patří kromě prutu a navijáku také speciální plavanice a háčky s ohnutými hroty.

Hlavní výhodou bílého kaprového rybářství je velká účinnost a možnost chytit kapra téměř kdekoli. Jedná se však o aktivní způsob lovu, který vyžaduje neustálou pozornost a pečlivou přípravu. Rybář musí být schopný odhadnout sílu a směr proudu, rozpoznat vhodnou hloubku a zvolit správnou návnadu.

Mezi specifika bílého kaprového rybářství patří také velká citlivost na změny vodního prostředí. Kaprům nevyhovuje příliš teplá nebo studená voda, a také se vyhýbají místům s nevyváženým pH. Rybář musí být schopen tyto faktory správně vyhodnotit a přizpůsobit svou přívlačovou montáž podle situace.

Celkově je bílé kaprové rybářství velmi zajímavou a náročnou formou rybaření, která však může být velmi odměňující. Pokud máte rádi kapry a máte chuť se s nimi potkat tváří v tvář, rozhodně neváhejte a přidávejte se k fanouškům bílého kaprového rybářství!

rybarske obleceni

Bílé kaprové rybářství – lov kapra na plavanou a jeho specifika

Co je to bílé kaprové rybářství?

Bílé kaprové rybářství je specifický způsob lovu kapra na plavanou. Tento druh rybaření se vyznačuje použitím velice jemného vybavení a vlasových návazců.

Specifické rybářské vybavení a technika

Pro tento způsob rybaření je typická tenká prutová tyč, lehký naviják a feintuch. Důležitou součástí jsou jemné návazce, které jsou opatřeny háčky s velice malými účky (tzv. mikroháčky). Vzhledem k tomu, že kapři jsou velice opatrní a zdrženliví ryby, musí být návazec velice jemný a přirozeně vypadající.

Jako návnada pro bílé kaprové rybářství se používají červi, pelety nebo kukuřice. Důležité je, aby byla návnada dostatečně přirozená a nepodivně voněla, jinak brzy ztratí svou účinnost.

Pro úspěšné rybaření na plavanou je důležité si znát terén na dně vodní plochy a zvolit správnou hloubku pro nasazení nástrahy. Vhodným místem může být například položený podvodní strom nebo břehová hnízdiště.

Nejlepší podmínky pro bílé kaprové rybářství

Bílé kaprové rybářství se většinou provozuje na klidnějších vodách (například na rybnících nebo mrtvých ramenech řek). V době jarního a podzimního krmnění kaprů se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného ulovení. Rybaření se provozuje především během dne, kdy opatrné kapry nelze vystrašit.

Typické druhy kaprů

Mezi nejoblíbenější druhy kaprů pro bílé kaprové rybářství patří odnož jarního kapra, stříbřitý kapr a jarní kapr.

Závěr

Bílé kaprové rybářství na plavanou je zajímavý a náročný způsob rybaření, který může přinést velkou spokojenost z úspěšného ulovení kapra. K úspěchu jsou potřeba dobrá znalost terénu, vhodné vybavení a náčiní a trpělivost. Podívejte se na Rybářského diskuse pro tipy od odborníků.

rybarina

Vše na KAPRY v AKCI

Časté dotazy ohledně Bílého kaprového rybářství

Co je Bílé kaprové rybářství?

Bílé kaprové rybářství je způsob, jakým rybáři loví kapra na plavanou. Je to velmi oblíbený způsob rybaření v České republice i v dalších zemích Evropy.

Jaké jsou specifika lovu kapra na plavanou?

Při lovu kapra na plavanou používá rybář plovoucí nástrahu, která se neustále pohybuje po hladině vody. Kapr pak napadá nástrahu z výšky, což vyžaduje speciální techniku a vybavení. Rybář musí být velmi trpělivý a umět sledovat nástrahu, aby včas zareagoval na záběr ryby.

Jaký je nejlepší čas na lov kapra?

Nejlepší čas na lov kapra je brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy jsou ryby nejaktivnější. Také je dobré lovit za slunného počasí, kdy se kapři rádi krmí. V zimě je pak dobré loví kapra za slunných dnů, kdy se voda ohřeje a kapr je aktivnější.

ryby

Lov kapra na plavanou

Popis

Lov kapra na plavanou je oblíbenou rybářskou metodou v České republice. Tato metoda spočívá v použití plavačky, která indikuje záběr kapra na nástrahu umístěnou na dně řeky nebo jezera.

Technika

Při lovu kapra na plavanou se obvykle používají nástrahy jako jsou koule rýžového či pšeničného těsta nebo boilies. Nástrahu je nutno umístit co nejblíže k dnům, kde kapr pobývá. Poté se nastavuje vzdálenost mezi plavačkou a háčkem tak, aby se nástraha pohybovala pouze v dané úrovni vody. Následně se čeká na záběr, který je indikován pohybem plavačky nebo zvukem zvonku.

Tipy na místa

Kapr preferuje stojaté, teplejší a mělčí vody, proto se doporučuje hledat ho v mrtvých ramenech řek, jezerech nebo na umělých nádržích. Pokud je teplota vody vyšší, kapři se často shromažďují pod hladinou, takže se doporučuje umístit nástrahu na větší vzdálenost od plavačky.

Externí odkaz

Pro více informací o kaprovi obecném a jeho chování doporučujeme nahlédnout na tuto stránku na Wikipedii: Kapr obecný na Wikipedii.

rybarina

Bílé kaprové rybářství

Lov kapra na plavanou

  • Kapři jsou aktivní v noci a brzy ráno
  • Plavaná je technika, kdy se návnada pohybuje v proudu vody
  • Je vhodná pro lov na menší vzdálenosti
  • Nejlepší období pro lov kapra na plavanou jsou teplé měsíce

Specifika rybářství

  • Využívá se návnada jako kukuřice, červi a boilies
  • Potřebná je dostatečně silná prutová sada
  • Je vhodné používat plnicí krabičky na návnadu
  • Je třeba mít trpělivost a čekat na první úlovek

Vše na KAPRY v AKCI

Kaprařina

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ