Domácí boilies

0
3404

Domácí boilies

Domácí boilies – I když boilies už dávno nejsou žádnou novinkou a nastražování lákavé kuličky mimo háček se nikdo nediví,  jedná se stále o velmi účinnou a žádanou nástrahu. Boilies využijeme i k vnadění a díky vrhací tyčí (kterou známe většinou pod názvem “kobra”) nebo pomocí zavážecí loďky je můžeme dostat přesně tam, kam chceme šupináče nalákat. Navíc se nejedná o nástrahu, která by byla určena výhradně kaprům, s vhodnými boilies lze lovit i další druhy ryb.

 

Můžeme si vyrobit boilies přesně podle svých představ

U boilies je velmi důležité složení a aroma, kuličky musejí být dostatečně pevné, aby odolaly při náhozu a současně se musejí rozpouštět přesně tak, jak to od nich vyžadujeme. Výběr boilies v rybářských speciálkách i e-shopech je obrovský, přesto si ale mnozí rybáři tuhle nástrahu vyrábějí sami a mají tak k dispozici zcela originální nástrahu i návnadu. Ona totiž domácí výroba boilies zase až tak velká věda není, podívejme se na celý postup trochu důkladněji.

Domácí boilies – Základem je těsto

“Zaručených” receptů na správné a pro ryby zcela neodolatelné těsto je nespočet, možná si časem, i vymyslíte nějaký vlastní, pro začátek je ale dobré vycházet z vyzkoušené a léty prověřené klasiky. Můžeme tedy koupit hotovou směs a jen ji podle svého lehce upravit nebo těsto na boilies vytvořit sami. V tom případě do misky rozklepneme 5 nebo 6 vajec (pro výrobu půl kilogramu směsi), přidáme tekuté přísady (ovocné příchutě, aktivátory, esence, dipy, oleje a další), následně vše důkladně promícháme.

V další misce připravíme sypkou složku směsi. Sem patří všechny druhy mouček (masokostní, kukuřičná, rybí…), sladidla a partikl (konopná nebo sezamová semínka, ptačí zob, řepka apod.) a také všechny složky pečlivě promícháme. Tuto směs začneme pomalu přisypávat do misky s tekutými přísadami a vejci, neustále mícháme, vytváříme tak pozvolna hustší těsto. Mělo by dosáhnout takové konzistence, abychom ho mohli vcelku zpracovávat na válu nebo desce a pomalu ještě přidáváme sypkou směs. Hustota by měla odpovídat čerstvému bramborovému těstu na knedlíky, případně může být i o něco hustší, záleží na tom, jakým způsobem ho budeme dále zpracovávat do válečků. Ale nejprve celou hroudu těsta vcelku dáme do mikroténového nebo igelitového sáčku a těsta uložíme do lednice (na dobu přibližně 30 až 40 minut).

Nejširší nabídku boilies najdete zde

Mlýnek, pistole nebo vlastní ruce?

Když se těsto v lednici dostatečně odleželo, vyrobíme z těsta válečky. Nejjednodušší je to s použitím mlýnku na maso, na nějž nasadíme speciální vytlačovací nástavec. Tyto nástavce jsou samostatně dostupné a mají různý průměr, vybereme si podle toho, jakou velikost kuliček boilie přibližně chceme vyrábět. Další variantou je použití vytlačovací pistole, pokud ji k dispozici nemáme, nezbude, než válečky vytvořit ručně. Jde to sice také, ale při větším množství zalitujete, že jste si pistoli nebo nástavec na mlýnek nepořídili a příště už je budete určitě mít po ruce.

 

Kouzelný rollball

Válečky rozkrájíme na délku, odpovídající šířce rollballu. Cože? Neznáte rollball? Přece nebudete kuličky válet v ruce, když je možné využít tuhle šikovnou pomůcku! Skládá se ze dvou ploch s podélnými půlkulatými žlábky, položíte přes ně váleček těsta, přiložíte horní část rollballu a několika podélnými pohyby z válečků těsta vzniknou krásné kuličky. Ty odkládáme do misky a následně je uvaříme ve vodě. Vhodnějším řešením ale je nasypat kuličky do sítka nebo cedníku a umístit nad vařící se vodu. Potom vše přiklopíme pokličkou a počkáme při plném varu přibližně 6 minut. Tento postup zabrání ztrátě atraktorů a dalších lákavých látek, které jsme do těsta vmíchali. Po uvaření rozložíme boilies na utěrku a necháme vyschnout.

 

Uchovávání boilies

Boilies můžeme uskladnit krátkodobě v papírové krabici, na delší dobu je vhodný plátěný sáček, zavěšený mimo dosah hlodavců. Dlouhým uložením dip poněkud zeslábne, ale před použitím můžeme dipování zopakovat. Boilies můžeme uložit i do mrazáku nebo je lze s úspěchem zavařit.

 

Jednoduchý recept na levné a účinné boilies jako bonus:

  • 2 vejce
  • 170 g toastového chleba
  • 50 g sladké kukuřice
  • 120 g kukuřičné mouky
  • 2 cl cukru
  • 2 cl kukuřičného oleje

Výroba domácího boilies video

Sdílejte
Předchozí článekNa ryby pěšky? Pořiďte si raději moped!
Další článekJak vybrat rybářské křeslo?
Rabářem jsem od 7 let a budu jim navždy. „V každém muži je skryta ctižádost - přechytračit ryby a ženy.“ Pocházím z Anglie, ale už osm let žiju tady v Česku. Mé články nejsou psány perfektní češtinou, ale snad obsah nahradí formu.

BEZ KOMENTÁŘE